Vyhľadať

DRAVÁ RIEKA

Wild is the River

Louis Bromfield

Vydalo: Svojeť, Košice, 1946

Stav:  dobrý, prebal poškodený

Prebal:  prebal poškodený

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Ján Rozner

Autor obálky:   Vojtech Stašík

Vydanie:  1.

Strán:  320

Nedostupné

Krátky popis:

Vydávame dielo vynikajúceho amerického spisovateľa Louisa Bromfielda, ktorého tvorba už svojim námetom, prostredím a spracovaním sugestívne pôsobí na čitateľovu obrazotvornost. Prednosťou jeho tvorby je umenie, ktorým plasticky a farbiste líči cudzokrajné exotické prostredie. To už samo o sebe zaujme čitateľovu fantáziu a ukojí jeho túžbu po poznaní ďalekých krajín a života v nich.
Pri tom všetkom autor neholduje lacnej romantike a neopodstatnenej snivosti. Podáva obraz pravdivý, realistický, v ktorom defilujú osudy nielen veľkých hrdinov, ale i život malých ľudí, v ktorých Bromfield ako jemný psycholog odhaľuje mnohé krásne a cenné stránky ich charakteru, alebo naopak, podlost a bezcharakternosť.

Louis Bromfield zaujíma v pestrom sbore amerických prozaikov jedno z popredných miest. Práve preto je jedným z najčítanejších a najprekladanejších spisovateľov. Je to typ svetaznalého, cestujúceho amerického románopisca, ktorý v každom svojom diele okrem novej románovej problematiky chce ukázať čitateľovi aj nový kus zaujímavého sveta. Raz je to India so svojim životom a problémami, Bombay pod drobnohľadom básnika všímajúceho si nielen hýrivý a výstredný život boháčov, ale aj život ulice, biedy a osudy farbí stých ľudí, alebo ako v našom prípade, autor siaha do americkej histórie a na pozadí vojny Juhu proti Severu líči život spoločnosti, ľúbostné vzťahy hrdinov a mravné i sociálne dozvuky vojnovej povíchrice.

Dej románu „Dravá rieka" autor miestopisne zasadil do povodia Missisippi, do okolitých plantážnických fariem a New Orleansu, sídla velenia okupačnej armády. Bromfield zachycuje povojnovú dobu, život a typy ľudí ako ich vtedajšia situácia vynášala na javisko rozrušeného života. Čerstvý vietor zo Severu, zo zeme praktických a obchodníckych yankeeov, akoby sa príliš nemilosrdne oprel o romantický a na tradíciach budujúci život Juhu. To sa obyvateľov Juhu oveľa viac dotýka ako samotná vojenská porážka Konfederácie. Celá problematika má svoju hospodársku a sociálnu tvárnosť, javiacu sa v oslobodení černochov, alebo vo fakte, že priemyselný Sever a farmársky Juh patria už prirodzene dokopy. Tak práve má aj svoju sociologickú tvárnost, lebo vecnému a praktickému Severu chybuje práve to, čím oplýva Juh: romantika a tradiciálnosť. Preto je „Dravá rieka" jeden z jeho najkrajších románov.

Sledujte nás na Facebooku