Keď píše dejiny Slovenska Slovák, môže sa stať, že autor bude buď nekriticky obhajovať všetko, čo sa kedy u nás stalo, alebo, naopak, bude stáť na opačnej strane barikády a bude hejtovať všetko zaradom. A vraj je história exaktná veda….
Keď sa však na dejiny nášho mladého štátu pozrie sused z Česka a ešte k tomu bez ružových alebo príliš čiernych okuliarov, môžete očakávať skvelú knihu.
Pavel Kosatík je novinár, publicista a spisovateľ v jednej osobe. A práve on je autorom konceptu „České století“, ktorý v minulosti spracovala a odvysielala aj Česká televízia. Zaoberá sa nedávnou históriou Českej republiky. Napísal knihy o Masarykovcoch, ale i o Václavovi Havlovi a Věre Čáslavskej.

V roku 2021 uviedol na trh svoju knihu „Slovenské století“, kde rozoberá a mapuje históriu Slovákov v spoločnom štáte, počas vojny a po rozdelení Československa. Kniha sa stretla s veľmi pozitívnym ohlasom, aj napriek tomu, že občas bolo počuť hlasy typu „… nejaký čehúň nám tu nebude písať o NAŠICH dejinách“.
Dopadlo to u (vzdelanej) čitateľskej verejnosti tak, že sa nebojím zaradiť túto knihu do prepážky „knižné bestsellery“. V roku 2026 vyšla jeho kniha znova, tentokrát s názvom „Slovenské storočie“, čiže isto pochopíte, že sa jedná o jej preklad do slovenčiny.
Na stretnutí v košickom ArtFóre 12.5.2026, ktoré moderoval Peter Béreš zo Slovenského rozhlasu, nám autor prezradil, že to bolo najmä preto, aby aj mladý čitateľ, ktorého by prípadne odrádzal český jazyk, mal možnosť si ju prečítať.

Rozhovor bol nabitý zaujímavými faktami z knihy, ale zároveň nám pán Kosatík predstavil aj svoj nový počin – svoju novú knihu o Benešovi, O postave, ktorá je vraj, podľa jeho slov, najviac nenávidená Slovákmi.
Po hodine som nervózne začal pozerať na hodinky s nádejou, že to snáď neukončia po 60 minútach, ako je na besedách zvykom. Toľko informácií, ktoré sme sa dopočuli, by bolo netaktické prerušiť. Nakoniec, chvalabohu, sa tak nestalo, a tak ešte ďalších 40 minút sme sa mohli s týmto inšpiratívnym človekom porozprávať.

Dnes sa chytám do Artfóra znova. Nie kvôli besede, ale kvôli tej novej knihe, o ktorej tak pútavo jej autor rozprával , ale aj pre ďalšie dva kúsky (Čísla neklamú a Jeden oceán, dvě moře, tři kontinenty) pre Petra, ktorého skolila nejaká neznáma pliaga a tak nemohol prísť.
Ďakujeme, pán Kosatík!