BIELE TICHO

Jack London

Vydalo: Mladé letá, Bratislava, 1975

Stav:  dobrý

Prebal:  prebal ošúchaný

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Štefan Kýška

Ilustrácie:  Juraj Deák

Vydanie:  1.

Edícia:  Dobré slovo

Výtlačkov:  11000

Strán:  220

ISBN:  66-052-75

1,00 

Nedostupné

Krátky popis:

V dielach Jacka Londona, s obľubou vydávaných pre mládež, ako sú Volanie divočiny, Biely tesák, Jerry z Ostrovov, Pred Adamom, alebo v neprebernom množstve poviedok z južných morí ako aj z krajov za polárnym kruhom, z oblastí večného snehu, kde vládne neúprosný zákon mocnejšieho, poznávame autora mužného, odvážneho, statočného, schopného čeliť akémukoľvek nebezpečenstvu.

V tomto poslednom výbere vyčerpávame bohatú klenotnicu Londonových poviedok a súčasne predkladáme čitateľovi najkrajšie poviedky z predchádzajúcich vydaní.

V jednej z naj pútavejších poviedok Naklásť oheň vyberie sa osamelý chodec snehovou pustatinou na staré kutisko, kde ho už očakávajú kamaráti. Tuhý mráz, vari päťdesiat stupňov pod nulou, skrýva v týchto končinách vážne nebezpečenstvo.

„Chlap sa pobral ďalej nekonečnou pustatinou a len tak odpľul. Zaznel prenikavý, ostrý praskot. Prehradilo ho hrôzou. Ešte raz odpľul. A slina poznove zapraskala ešte v povetrí, prv než dopadla na sneh.

V pätách mu bežal pes. Hoci nevedel nič o teplomeroch, prenikal ho neurčitý, no výstražný strach. Pes vedel, čo znamená oheň, a túžil po ňom. “

Majstrovská gradácia, s akou Jack London stupňuje bezmocný zápas človeka s prírodou až po tragické vyvrcholenie, vzbudzuje obdiv, úžas i pokoru pred veľkosťou prírody. Obrazová i sujetová pestrosť Londonových poviedok je vlastne nepretržitý kaleidoskop, udržiavajúci čitateľa v ustavičnom napätí.

Sledujte nás na Facebooku