Zľava!

CANARISOVA KRVAVÁ HVIEZDA

Saturn počti ne viden

Vasilij Ivanovič Ardamatskij

Vydalo: Obzor, Bratislava, 1965

Stav:  dobrý

Prebal:  zachovalý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  J. Mojžiš, F. Vermes

Autor obálky:  Teodor Schnitzer

Vydanie:  1.

Výtlačkov:  15000

Strán:  516

1,00 

Dostupné

Krátky popis:

Admirála Canarisa, šéfa hitlerovskej špionážnej služby, nazývali mužom mnohých tvárí. Niektoré z týchto jeho tvárí náš čitatel už pozná. Vie aj to, ako skončil a akú úlohu zohrala nemecká špionážna služba pri hitlerovskej okupácii Rakúska, Poľska, Československa, Francúzska, no hádam vôbec nevedel, že na území Sovietskeho sväzu Canaris so svojimi agentmi nepochodil a že vlastne tieto neúspechy viedli k jeho potupnej smrti. Ako sa to stalo, o tom rozpráva aj tento strhujúci kontrašpionážny román známeho sovietskeho spisovateľa.
Canaris vytvoril v okupovanom Bielorusku fašistickú zpravodajskú agentúru Saturn, ktorá verbovala a vysielala do zázemia sovietskej armády špiónov a diverzantov. Do Saturna a gestapa však prenikli odvážni príslušníci sovietskej protišpionážnej služby, a tak sa začala velká „hra“ — sovietska protišpionážna služba nielenže marila Canarisove plány a akcie, ale tiež majstrovsky klamala a zavádzala Canarisa, hlavný štáb fašistickej armády i samého Hitlera.

Román Canarisova krvavá hviezda je históriou krachu nemeckej špionážnej služby na východnom fronte, ale ešte viac oslavnou epopejou hrdinskej činnosti takých sovietskych vlastencov, ako holi Rudin, Kravcov, Babakin, Gaľa Gromovová, Dobrynin a mnohí iní, ktorí naoko slúžili u nepriateľa, ale v skutočnosti všetky svoje sily vynakladali na marenie jeho špionážnej činnosti na území Sovietskeho sväzu. Ich osudy boli neobyčajne spletité a dramatické a taká je aj celá kniha o nich. Nie, protišpionážna činnosť priamo v radoch hitlerovcov nebola ľahká vec. Na každom kroku číhala smrť. A nie všetci hrdinovia sa dožili víťazného konca vojny. Napríklad, neskúsený Dobrynin urobil len jednu chybičku a zaplatil za ňu životom. Podobne aj viacerí Budnického partizáni a členovia ilegálneho hnutia, ktorí pomáhali príslušníkom protišpionážnej služby. No hlavný cieľ dosiahli — nevídaným spôsobom oklamali Canarisov Saturn a prostredníctvom neho všetkých pohlavárov fašistického Nemecka a v konečnom dôsledku významne prispeli k zdrvujúcej porážke Hitlera.

Román nie je púhym autorovým výmyslom, vychádza z historických faktov a dokumentov, no napriek tomu je to kniha neobyčajne zaujímavá, strhujúca, vysoko umelecká. Čitateľ zažije nad ňou mnoho prijemných chvíľ a odnesie si nemálo prekrásnych zážitkov a dojmov.

Sledujte nás na Facebooku