Chlapčenský zbor

Chor maľčikov

Timur Pulatov

Vydalo: Slovenský spisovateľ, Bratislava, 1988

Stav:  veľmi dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Mária Hulmanová

Ilustrácie:  Klára Šmídová

Vydanie:  1.

Edícia:  Nová sovietska tvorba

Výtlačkov:  4000

Strán:  136

ISBN:  072-096-88

0,20 

Nedostupné

Krátky popis:

Próza uzbeckého spisovateľa Timura Pulatova je zvláštna, nezvyčajná v kontexte jeho národnej literatúry aj v kontexte literatúry ruskej. V tejto nezvyčajnosti spočíva príťažlivosť jeho noviel a poviedok so širokou škálou tém, s mravnými a filozofickými problémami, poetickým jazykom (autor píše po rusky), ktorému ľahký orientálny „prízvuk“ dodáva zvláštny pôvab.

V priebehu takmer dvadsiatich rokov, odvtedy, čo bola v časopise Družba národov uverejnená jeho prvá novela Zavolaj na mňa v lese, kritici venujú pozornosť všetkému, čo vyšlo z pera tohto autora. Najvýstižnejšie však o svojej tvorbe hovorí sám autor:

„Možno to, čo píšem a ako píšem, nachádza sa na hranici východu a západu... Usilujem sa spojiť tradične východné s klasickou aj súčasnou ruskou literatúrou... Narodil som sa a vyrástol v samom srdci Strednej Ázie, v starom meste Buchare, odchovaný som bol na východných legendách, chodil som do ruskej školy, doma som skončil pedagogický inštitút a v Moskve som absolvoval fakultu scenáristiky. Prirodzene, že môj duchovný a myšlienkový svet má korene v domácej pôde, ale ruština mi poskytuje možnosť vyjadriť to, čo chcem, tak, ako si to vyžaduje môj zámer. “

V novele Chlapčenský zbor sa autor vracia do detstva, do rodného mesta, medzi svojich najbližších, spomína tradície, ktoré zanechali trvalú stopu v jeho citovom živote.

TIMUR PULATOV (1939), uzbecký prozaik a scenárista. Absolvoval pedagogickú fakultu. Pracoval aj ako novinár. Je autorom mnohých poviedok a románov i filmových a televíznych scenárov. Publikuje od roku 1964. Jeho najznámejšie diela: novely Zavolaj na mňa v lese (1966), Druhé Kaipovo putovanie (1969), Strážne veže (1970), Citlivý Ališo (1978), Štamgast (1979); romány Život zanovitého Bucharčana (1980), trilógia Vášne bucharského domu (1985), Korytnačka Tarazi (1985). Pulatovove diela boli vydané v Bulharsku, Maďarsku, NDR, Poľsku, Československu, Fínsku a vo Švédsku.

Sledujte nás na Facebooku