ČUDÁCI

Čudaki

Alexandr Semjonovič Kanevskij

Vydalo: Východoslovenské vydavateľstvo, Košice, 1984

Stav:  veľmi dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Miron Sisák

Ilustrácie:  Milan Stano

Autor obálky:  Milan Stano

Vydanie:  1.

Edícia:  Lipa

Výtlačkov:  2500

Strán:  172

ISBN:  83-014-84

0,90 

Dostupné

Krátky popis:

Alexander Kanevskij (1933) patrí v súčasnosti k najpoprednejším sovietskym humoristom. Je známy ako autor divadelných hier, prevažne komédií, ako filmový scenárista i ako spisovateľ. Žije a tvorí v Kyjeve.

Kanevského humoristicko-satirické poviedky sa vyznačujú predovšetkým aktuálnosťou. Autor hľadá a nachádza smiešne v každodennom živote, v intímnom okolí, medzi spolupracovníkmi, v inštitúciách, vo výrobnej i tzv. terciárnej sfére. Vysmieva sa ľudskej hlúposti, ziskuchtivosti, egoizmu, ľahostajnosti, neschopnosti, neochote, byrokratizmu, formálnemu vzťahu k povinnostiam, malomeštiackym prežitkom atď., pričom za všetkým cítime angažovaný postoj spisovateľa. Kanevského vtipné a duchaplné poviedky patria k tomu najlepšiemu, čo v sovietskom humore a satire v ostatných rokoch vzniklo. Svojskou formou sa vysporadúvajú s tým, čo hamuje napredovanie spoločnosti, a sú výsostne aktuálne i u nás.

„Čudákov som ilustroval s veľkou chuťou. Príbehy Šaňa Kanevského — ako vidíte, poslovenčil som i jeho meno — ako keby sa odohrávali niekde na Slovensku. Dokonca som tam nakreslil i niektoré naše reálie. Nech vás v kresbách nepomýli slovenská vrchárska krajina, lebo aj v nej žije veta malomeštiakov či malodedinča-nov. Pri ilustrovaní mi poslúžili tváre ľudí, s ktorými sa často stretávam. Sú tu aj tváre mojich priateľov, ktorí pracujú v slovenskej kultúre. Neprezradím vám ich mená, pohľadajte si ich v ilustráciách. Nehľadajte v nich asociácie k textom, nakreslil som ich z čírej priateľskej recesie. Saša Kanevskij píše v dvoch rovinách: veselo-grotesknej a smutno-komickej. Jeho humor nie je schematický, z poviedok smrdí človečina a veselý svetonázor. Humor je soľ a korenie života, a preto si kniha isto nájde množstvo čitateľov, ľudia si ju budú neustále pýtať v kníhkupectvách, budú pre ňu stáť v radoch, dávať si ju ako úplatok alebo pozornosť, slovom stane sa bestsellerom a vydavateľstvo ju bude musieť urýchlene vydať v druhom vydaní, v treťom, štvrtom, piatom... “

MILAN STANO

Sledujte nás na Facebooku