MALÁ MORSKÁ PANNA

Eventyr og Historier

Hans Christian Andersen

Vydalo: Mladé letá, Bratislava, 1984

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Jaroslav Kaňa

Ilustrácie:  Albín Brunovský

Vydanie:  4.

Výtlačkov:  35000

Strán:  200

ISBN:  66-173-84

9,00 

Dostupné

Krátky popis:

Veľký dánsky rozprávkar Hans Christian Andersen dokázal vo svojich rozprávkach objaviť krásu a cit aj v tých najobyčajnejších veciach. Už od malička bol citlivým pozorovateľom, poslucháčom a rozprávačom. Udivoval svoje okolie nezvyčajnou schopnosťou vymýšľať si. Preto vo výbere rozprávok Malá morská panna nájdeme rozprávky, ktoré sú blízke našim ľudovým rozprávkam (Čo robí starký, to je vždy správne, Hlúpy Jano), rozprávky o veciach, ktoré už doslúžili (Stará lampa, Starý dom) aj veselé príbehy zo života plné huncútstiev (Snehuliak, Prasiatko na peniaze, Blšiak a profesor).

V rozprávkach oddávna víťazilo dobro nad zlom, zrkadlila sa v nich túžba ľudí po šťastí. Andersen sa vždy usiloval o to, aby jeho umenie pomáhalo ľudu. Chcel, aby všetci ľudia boli šťastní, dobrí a spokojní. Vedel sa však kriticky a neľútostne postaviť voči zlým ľudským vlastnostiam (Kvapka vody, Žiaľ, Hnojival). Jednou z najčarovnejších je rozprávka Ole Zatvoročká. Andersen v nej priam hýri fantáziou a veselými výmyslami, prelína sen so skutočnosťou a svojou hrou oživených vecí prekvapuje čitateľa.

Veľký rozprávkár už nežije, ale jeho rozprávky čítajú malí aj veľkí už po dve storočia. Čítajú ich preto, aby znova a znova obdivovali čaro rozprávkového sveta a nezvyčajné rozprávačské umenie Andersena.

Sledujte nás na Facebooku