MEMENTO

Memento

Radek John

Vydalo: Smena, Bratislava, 1989

Stav:  veľmi dobrý

Prebal:  zachovalý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Dušan Mikolaj

Autor obálky:  Vladislav Rostoka

Vydanie:  1.

Edícia:  Rovesník

Výtlačkov:  30000

Strán:  254

ISBN:  073-059-89 MEM

1,90 

Dostupné

Krátky popis:

Zvoním na dvere bytu, ktoré sa zvonka nelíšia od ostatných. Veľa ráz odchádzam, hoci dobre viem, že vnútri niekto je. Počujem šuchot, keď sa mi napokon odhodlá niekto otvoriť. Predstieram, že nevidím podozrievavé pohľady v priezore, aj keď ma mrazí: čo keby som natrafil na mládenca v psychóze? Usilujem sa tváriť pokojne, keď už sa mi podarí k nim preniknúť nevšímam si ich vypadané vlasy a zuby, rozpichané ruky, hnisavé rany, špinu, ich zanedbaný zovňajšok, spustnuté takmer nezariadené byty. Ak sú ochotní so mnou hovoriť, všimnem si, ako jachcú, strácajú energiu, ako im pohasínajú oči, len čo prestane pôsobiť dávka drogy. Myslel som si, že Prahu poznám. Stačilo získať niekoľko adries pražských narkomanov. A zrazu sa stretávam s ľuďmi, ktorí akoby žili v inom svete.

Radek John sa po ohlase reportáže o narkomanoch, ktorá vyšla v časopise Mladý svět, rozhodol pokračovať v náročnom zhromažďovaní autentického materiálu a píše román o osudoch ľudí, ktorí svoju túžbu žiť dobrodružne, naplno, mať nevšedné zážitky, hľadali v drogách. Často sa to začína nevinne. Žúr, nedorozumenie s rodičmi, sklamanie v láske, konflikty a problémy v škole, a zrazu ti ponúkajú akési východisko - drogu. A ani sa nenazdáš, strháva ťa krútňava, spočiatku lákavá a príjemná, postupne čoraz hroznejšia, na konci ktorej je už len smrť.

Nie všetko, čo autor rozpráva o hrdinovi príbehu Michalovi Otavovi, prežila jediná osoba, a predsa v románe nie je nič vymyslené. O to pôsobivejšie vyznieva autorovo varovanie pred jedným z vážnych nebezpečenstiev modernej civilizácie — toxikomániou.

Sledujte nás na Facebooku