Mohol som byť prezidentom

Burr

Gore Vidal

Vydalo: Pravda, Bratislava, 1985

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Hviezdoslav Hermann

Autor obálky:  Adela Jakabová

Vydanie:  1.

Edícia:  Maják

Výtlačkov:  16500

Strán:  536

ISBN:  75-089-85

0,20 

Dostupné

Krátky popis:

Vidalov historický román Mohol som byť prezidentom zobrazuje životný príbeh pozoruhodnej postavy americkej revolúcie, jedného zo zakladajúcich otcov republiky, tretieho amerického viceprezidenta a súčasného „hrdinu" prvého veľkého politického škandálu Spojených štátov Aarona Burra (1756—1836).

Burr prežil nesmierne farbistý život, plný dobrodružných zvratov (v devätnástich vojnový hrdina, plukovník, viceprezident, čo v súboji zastrelil svojho politického protivníka, súdený za zradu a pokus odtrhnúť západné štáty od Únie, politik s ambíciami vyhlásiť sa za mexického cisára, vášnivý milenec a nežný otec). O sebe i o velikánoch americkej revolúcie Georgeovi Washingtonovi, Thomasovi Jeffersonovi, Alexandrovi Hamiltonovi a iných rozpráva bez zábran, vidí ich malicherné slabosti, zbavuje ich glorioly; sú to jeho politickí protivníci, ktorí vyhrali boj, kým on ho prehral a stal sa čiernou ovcou amerických dejín.

Keď Vidalov román vyšiel roku 1973 v newyorskom nakladateľstve Random House, stal sa pre svoje umelecké majstrovstvo i provokatívny prístup k stvárneniu historickej témy veľkým bestsellerom.

Sledujte nás na Facebooku