O HRDINOCH A HROBOCH

Sobre héroes y tumbas

Ernesto Sábato

Vydalo: Pravda, Bratislava, 1980

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Oľga Hlaváčová

Vydanie:  1.

Edícia:  Členská knižnica Pravda

Výtlačkov:  13500

Strán:  424

ISBN:  75-059-80

1,50 

Dostupné

Krátky popis:

Románom O hrdinoch a hroboch sa význačný argentínsky prozaik Ernesto Sábato, známy našej čitateľskej verejnosti dielom Tunel samoty, zaradil k popredným latinskoamerickým románopiscom tohto storočia.

Okolo hlavnej dejovej osi — nezvyčajného ľúbostného príbehu Alexandry a Martina — sa rozvíja množstvo motívov a tém, umožňujúcich autorovi načrtnúť veľkolepý obraz kozmopolitného mesta, ktoré v priebehu niekoľkých desaťročí za zložitých spoločenských procesov a v bojoch o nezávislosť nadobúda svoju tvár.

V románe pútavo ožíva história starej oligarchickej rodiny Olmosovcov, ktorej predkovia sa s mečom v ruke zúčastnili bojov za oslobodenie celého juhoamerického subkontinentu. Niekdajšia vplyvná rodina je v súčasnosti v rozklade, nevie si nájsť miesto v skomercializovanej spoločnosti a brzdená prežitkami a tradicionalizmom, stáva sa obeťou nemilosrdného kolotoča kapitalistického sveta.
Zložité pomery panujúce v rodine Olmosovcov sa prenášajú i na vzťah Martina a Alexandry, ktorí, zmietaní pocitmi nepochopenia a osihotenia, si k sebe len veľmi ťažko hľadajú cestu. Alexandra, posledný potomok mocnej a slávnej rodiny, bojuje

o miesto v živote, no vplyv rodinného prostredia je silnejší, takže trvalé šťastie po Martinovom boku nenachádza a končí svoj život tragicky. Jej smrťou, ako aj smrťou jéj otca Fernanda Vidala, patologicky poznačeného človeka — jeho výpoveď tvorí samostatný utopicko-fantastický román s poeovskými motívmi — autor symbolicky odsudzuje oligarchiu na zánik.

Román O hrdinoch a hroboch však nie je len históriou nenaplnenej lásky, ale aj mohutnou freskou argentínskej spoločnosti v období od dvadsiatych rokov nášho storočia až po roky päťdesiate, pričom sa dotýka

i niektorých historických udalostí. Autor v ňom poodhaľuje najtajnejšie zákutia ľudskej duše a zobrazuje život a atmosféru juhoamerického veľkomesta.

Sledujte nás na Facebooku