ONDREJOVA KRÁĽOVNÁ

Zlata Dônčová

Vydalo: Tatran, Bratislava, 1977

Stav:  veľmi dobrý

Jazyk:  slovenčina

Ilustrácie:  Karol Ondreička

Autor obálky:   Ľudmila Chytílková, Peter Cibula

Vydanie:  1.

Edícia:  Meteor (76)

Výtlačkov:  35000

Strán:  231

ISBN:  61-802-77

0,50 

Dostupné

Krátky popis:

Zlata Dônčová, autorka niekoľkých historických románov, zaplnila prázdne miesto o slovenskej minulosti, ktorého sa literárne nikto nedotkol. V románe Ondrejova kráľovná opisuje zápas Prievidze s majiteľom Bojnického zámku grófom Pálffym. Fabula deja načrtáva výnimočné udalosti. Hlavnými hrdinkami sú prievidzské ženy, ktoré zastupujú v tomto boji svojich mužov, aby oklamali pána a odviedli ho na nepravú stopu. Muži konajú veľmi obozretne a zväčša tajne, aby zámok nemal príležitosť trestať ich. Ženy vedené múdrou Ančou Kardošovou maria všetko, čo zámok podniká, aby Prievidzu pripravil o mestské privilégiá. Svoju smelosť podopierajú faktom, že na tróne sedí žena, populárna Mária Terézia. Dúfajú v jej spravodlivosť.

V tomto zápase sa odkrýva celá nahota krivdy a nespravodlivosti, s akou bojovala šľachta tých čias. Kardošová, kapitánka prievidzských žien, statočne sa so svojimi družkami púšťa do zápasu so zámkom. Neľaká sa vyhrážok ani nástrah, ba ani moci pána grófa. Veď čo jej ešte môžu vziať? Obrali ju o životné šťastie a pripravili o najmilšieho človeka.

Román odkrýva dosiaľ neznámy úsek dejín slovenského národa a sprístupňuje ho širokým vrstvám obyvateľstva. Zápas prievidzských žien s Bojnickým zámkom odkrýva skutočnosť, že pracujúci človek aj v minulosti vedel brániť svoju pravdu proti krivde a povstať proti mocným i za cenu prísnych konzekvencií.

Sledujte nás na Facebooku