OPERÁCIA RAKETA

Operacia Raketa

Leonid Obuchov

Vydalo: Pravda, Bratislava, 1974

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Matej Spusta

Autor obálky:  Ladislav Hruškovič

Vydanie:  1.

Strán:  172

ISBN:  75-025-74

0,50 

Nedostupné

Krátky popis:

Mnohí televízni diváci si určite vďačne spomenú na sympatického kapitána Klossa z televízneho seriálu S nasadením života alebo na legendárneho baróna von Goldringa z televíznej inscenácie románu Sám vojak v poli od Doľda Mychajlika.

Plejádu týchto smelých mužov obohatí na televíznej obrazovke ďalší hrdina, a to opäť podľa literárnej predlohy, ktorú nášmu čitateľovi predkladáme pod rovnomenným názvom Operácia Raketa. Major Morskoj — ktorého pravé meno sa aj mnohí jeho spolubojovníci dozvedeli až po rokoch — patril k prvým sovietskym dôstojníkom, ktorých vysadili ku koncu vojny na našom území so zvláštnymi úlohami.

Major Morskoj sa objavuje raz v esesáckej uniforme priamo uprostred pluku nacistov, vidíme ho ako gardistického dôstojníka vchádzať priamo do brloha nepriateľa, sledujeme ho ako uvážlivého veliteľa, priateľa i prísneho sudcu nad zradcami. V jeho skupine je i Mária Kosťukevičevá, ktorá sa na istý čas premení na fräulein Marie a riskuje vlastný život, aby nadviazala spopretŕhané spojenie s ilegálnymi pracovníkmi, a je v nej i málovravný a uzavretý Vasiliev, ktorý má nesmiernu prázdnotu v srdci, kým deň čo deň čaká na Máriin návrat.

Leonid Obuchov vychádza zo skutočných udalostí, jeho kniha však dokazuje, že život vytvára také neočakávané a prekvapivé zvraty, že by ich nevymyslela ani najbujnejšia fantázia. Koľko ráz visel úspech jednotlivých akcií na vlásku, ale odhodlanie, pevná vôľa i dômyselnosť pomôžu zdolať aj zdanlivo neprekonateľné prekážky.

V osobe majora Morského i jeho čekistickej skupiny autor načiera do slávnych i krušných dní Slovenského národného povstania, a tohto roku, keď sa pri jeho tridsiatom výročí skláňame pred jeho hrdinami, bude Obuchovova kniha iste vhodným príspevkom, osvetľujúcim udalosti z ďalších hľadísk. Operácia Raketa oživuje nielen statočný boj slovenských vlastencov, ale aj ich verných druhov — sovietskych partizánov, ktorí ďaleko od svojej vlasti pomáhali slovenskému ľudu zbaviť sa hitlerovského jarma.

Sledujte nás na Facebooku