PODPAĽAČKA

Firestarter

Stephen King

Vydalo: Pravda, Bratislava, 1989

Stav:  dobrý

Prebal:  prebal ošúchaný

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Veronika Redererová

Autor obálky:  Ján Krížik

Vydanie:  1.

Výtlačkov:  32000

Strán:  440

ISBN:  80-218-0018-6

1,50 

Dostupné

Krátky popis:

Stephen King patrí k najznámejším predstaviteľom psychologického thrilleru v súčasnej americkej literatúre. Je autorom asi desiatky románov, z ktorých viaceré vrátane Podpaľačky boli sfilmované. Slovenskí čitatelia už poznajú jeho Mŕtvu zónu.

Podpaľačka sa stala medzinárodným bestsellerom. Len v angličtine vyšla od roku 1980 do roku 1986 deväťkrát. Preložili ju do mnohých svetových jazykov.

S hlavnými postavami diela, osemročným dievčatkom Charlie a jej otcom Andrewom sa zoznamujeme v okamihu, keď utekajú z New Yorku pred agentmi DSI - špeciálnej spravodajskej služby, orientovanej na špičkové výsledky vedeckého výskumu. Andrew a jeho žena Vicky sa počas štúdia ako dobrovoľníci zúčastnili na pokusoch, pri ktorých im mali podávať údajne neškodnú drogu a potom sa mali podrobiť psychologickým testom. V skutočnosti im vstrekli oveľa nebezpečnejšiu látku, novoobjavený syntetický hormón, ktorý radikálne ovplyvnil ich osobnosť a vo väčšine prípadov zanechal vážne následky. Časť pokusných osôb sa zbláznila, časť zomrela, časť získala telepatické, prípadne telekinetické schopnosti.

U Vicky McGeeovej sa tieto novonadobudnuté vlastnosti prejavili v menšej miere. zato Andrew získal schopnosť mentálnej dominácie a ich dcéra Charlie "dar pyrokinézy" - prenášania ohňa.

Tieto vlastnosti sa usiluje využiť špeciálna spravodajská služba na prípadné vojenské účely.

Toto pôsobivé, dojímavé, inteligentne napísane dielo je na samom pomedzí psychothrilleru a vedecko-fantastiekej literatúry. V centre autorovej pozornosti sú javy z oblasti parapsychologie.

Sám Stephen King o Podpaľačke hovorí v doslove k jednému z vydaní toto: "Hoci je román Podpaľačka len vymyslenám príbehom... mnohé z jeho komponentov sa opierajú o skutočné udalosti, či už nepríjemne, nevysvetliteľné, alebo len vzrušujúce. Medzi nepríjemne patrí tá skutočnosť, že vláda USA, resp. organizácie v jej zastúpení skutočne podávali vo viacerých prípadoch potenciálne nebezpečné drogy osobám, ktoré neboli o ich účinkoch informované. Medzi vzrušujúce skutočnosti... patrí to, že tak v USA, ako aj v ZSSR majú programy na skúmanie tzv. skrytých vlôh a možno aj ich využitie. Sovietske pokusy sa sústreďujú najmä na psychologické liečebne pokusy a na komunikáciu pomocou telepatie.

Ďalšie dve tzv. skryté vlohy, do ktorých výskumu obe vlády investujú, sú javy levitácie a pyrokinézy. Bolo zaznamenaných viacero prípadov pyrokinézy a v nich takmer vždy šlo o akt spontánneho spaľovania, pri ktorom sa vyvinuli nepredstaviteľné teploty. Netvrdím, že takýto dar či kliatba existuje, a nenútim vás, aby ste tomu uverili... Chcem povedať len toľko, že vo svete tak dobre osvetlenom fluoreskujúcimi, do biela rozžeravenými žiarovkami a neónmi je ešte vždy dosť tmavých kútov a znepokojujúcich štrbín. "

Sledujte nás na Facebooku