Zľava!

POĽOVNÍCKE TRAGÉDIE

Harald Stiffel

Vydalo: Príroda, Bratislava, 1990

Stav:  veľmi dobrý

Prebal:  zachovalý

Jazyk:  slovenčina

Ilustrácie:  Viktor Hulík

Autor obálky:  František Jablonovský

Vydanie:  1.

Edícia:  Trofeje (21)

Výtlačkov:  15000

Strán:  116

ISBN:  80-07-00276-6

3,50 

Dostupné

Krátky popis:

V čase, keď som sa tak, ako iní, vrátil k prírode, stretol som sa s poľovníkmi. Rýchlo sa stali mojimi trvalými priateľmi. Učili ma poznávať poľovnícky život, hoci som nepatril medzi nich. Brodil som sa oráčinou i snehom pri nadhánke na zajace a bažanty, trmácal sa lesnými chodníkmi do vrchov za jeleňmi a srncami, predieral sa húštinami pri durení diviakov.

V tom čase som bol očarený tou večne vzrušujúcou hrou mužov, ktorá sa volá poľovačka. Možno sa u mňa prebudil atavizmus dávnych predkov, ktorí sa živili lovom, lebo som sa aj ja chcel stať poľovníkom. Je pravdou, že ma zmiatla prvá jasnočervená krv ulovenej zveri a krásne, zlatohnedé oči srny, pozerajúcej sa na človeka s ľútosťou a nemou výčitkou. Počas dlhých dní a hodín strávených s poľovníkmi som pochopil, že súčasťou lásky k prírode je aj regulované strieľanie zveri. No nikdy som nepochopil zvrátenosť loveckej vášne, ktorá chŕli strely na všetko, čo sa hýbe.

Keď môj záujem o poľovníctvo vrcholil, musel som pri výkone povolania trestného sudcu súdiť poľovníka, ktorý na poľovačke nešťastnou náhodou zastrelil svojho druha. Bolo mi ho ľúto. Mŕtveho poľovníka ešte viac. Nadovšetko som ľutoval mladú vdovu, jej dve malé deti, ktoré už otec nikdy nepohladí. Ani najprísnejší trest nevyrieši tragédiu oboch strán. Nijaký trest nemožno porovnať s celoživotným väzením výčitiek svedomia.

Ešte krátky čas som chodil s poľovníkmi do lesa a sledoval ich zvyklosti. Ešte krátky čas som bol presvedčený, že sa musím stať poľovníkom.

Neskôr som ich s ľútosťou opustil. Možno to bolo aj z obavy, aby som príliš nepodľahol loveckej vášni. Mohla by mi v budúcnosti zabrániť spravodlivo súdiť - aj poľovníkov. Záujem o poľovníctvo však vo mne pretrval, hoci v zúženej forme — v sledovaní veľkých poľovníckych úspechov a veľkých poľovníckych tragédií.

Všetky uvedené príbehy sa stali dlhoročným i mladším poľovníkom, lebo porušili základné pravidlá bezpečnosti pri poľovačke alebo pri zaobchádzaní so zbraňou. Niekedy sa rovnako ľahostajne správali aj ich obete. A tak obraz smrti, ktorú poľovníci spôsobili svojim druhom alebo svojim najbližším, ich bude sprevádzať navždy. Nikdy ho nevymažú z pamäti...

Sledujte nás na Facebooku