ŠŤASTNÁ PÚTNIČKA

The Fortunate Pilgrim

Mario Puzo

Vydalo: Spektrum, Bratislava, 1991

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Otakar Kořínek

Autor obálky:  Dušan Leščinský

Vydanie:  3.

Výtlačkov:  15000

Strán:  256

ISBN:  80-218-0046-1

1,00 

Nedostupné

Krátky popis:

Mario Puzo, americký spisovateľ talianskeho pôvodu, je už slovenským čitateľom dobre známy z prekladov románov Krstný otec, Temná aréna a predchádzajúcich dvoch vydaní Šťastnej pútničky.

Narodil sa roku 1922 v New Yorku, bojoval v radoch americkej armády v druhej svetovej vojne a študoval na The New School of Social Research. Osemnásť rokov pracoval v štátnej správe, zväčša v zahraničí. V súčasnosti píše a pôsobí ako literárny kritik.

Jeho prvým románom je Temná aréna, ktorý kritika pokladá za najlepší americký román o povojnovom okupovanom Nemecku. Jeho druhá knižka Šťastná pútnička, ktorú americká kritika nazvala „malým klasickým románom“, bola úspešne sfilmovaná so Sophiou Lorenovou v hlavnej úlohe a jej prvé dve slovenské vydania mali veľký úspech.

Mario Puzo je skvelý rozprávač. Lucia Santa, hrdinka nášho románu, prežíva svoj pohnutý osud v newyorskej West Side, dobre známej štvrti chudobných prisťahovalcov, v ktorej bujnie podhubie mafie. Autor však tentoraz nesiaha po senzačnej téme - sústreďuje sa na príbeh ženy - matky, prekypujúcej nevyčerpateľnou silou a vzdorujúcej neľútostnému osudu.

Joseph Heller, autor slávnej Hlavy XXII, o Šťastnej pútničke povedal: „Začal som ju čítať a nepustil som ju z rúk, kým som ju nedočítal. V tejto knihe niet postavy, pri ktorej by som nemal pocit, že som sa s ňou už kdesi stretol. “

Sledujte nás na Facebooku