VARIÁCIE

Paradoksy

Vytaute Žilinskasová

Vydalo: Paradoksy

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Viktória Slobodníková

Autor obálky:  Tibor Hrabovský, Ivan Šimek

Vydanie:  1.

Edícia:  Jantár

Výtlačkov:  2000

Strán:  224

ISBN:  65-030-86

0,70 

Dostupné

Krátky popis:

Litovská spisovateľka Vytaute Žilinskasová (nar. 1930) vstúpila do literatúry básnickou zbierkou a hoci čitatelia i kritika prijali knihu so záujmom, autorka sa pustila inou, zložitejšou a dosť nevďačnou umeleckou cestou: začala písať fejtóny, humoristické, satirické i groteskné poviedky. A neuspokojila sa s nudnými, ošúchanými témami byrokrata, domového správcu, zlých služieb obyvateľstvu atď., teda témami, ktoré boli v litovskej humoristickej literatúre šesťdesiatych rokov najrozšírenejšie.

Ako to vidíme i v tomto prvom slovenskom výbere z jej humoresiek a paródií (dosiaľ sa jej poviedky sporadicky zjavovali v časopisoch Roháč, Život), autorka tematicky načrela azda do všetkých oblastí nášho života: venuje pozornosť vzťahom medzi dvoma pohlaviami, medzi mladou a starou generáciou, medzi priateľmi - medzí ľuďmi vôbec, všíma si problémy a nedostatky na pracovisku i mimo neho. Hádam niet prostredia či problému, ktoré by sme nenašli zobrazené v jej poviedkach, či je to obchodný dom, ulica, mestský autobus, park, výstavná, koncertná alebo prednášková sála, činžiak, ordinácia atď. Osobitnú kapitolku tvoria jej mimoriadne vtipne aktualizované antické mýty a báje (o Eurydike a Orfeovi, o Prométeovi, Sizyfovi).

Isteže, autorka chce čitateľa i zabaviť, rozveseliť, no hlavne nastoliť pred ním aktuálne, pálčivé problémy každodenného života (v čom sa napokon prejavuje i jej novinárske vzdelanie a prax). A tak jej pohľad na človeka je láskavo múdry, úsmevno chápavý, ale autorka vie aj neľútostne satiricky šľahnúť jeho bezohľadnosť, karierizmus, hrubosť, egoizmus (poviedky Boj s Mlynom, Robotní ľudia, Analfabet... ), nastaviť mu i groteskné zrkadlo (Podoby žiaľu, Súlad, Rozvod a iné). A vždy to robí na vysokej intelektuálnej úrovni, usiluje sa odhaliť celý zložitý mechanizmus negatívneho javu, psychologické a sociálne korene zla, pričom sa zavše uchyľuje i k absurdným, symbolickým námetom (Pri pekelnej bráne, Očistec).

A že náš každodenný život jej poskytuje hojnosť materiálu, dôkazom toho je, že Žilinskasová za približne dvadsať rokov vydala osem knižiek humoristických poviedok. Roku 1972 ju za satirickú tvorbu vyznamenali cenou Litovskej SSR a jej knihy sa prekladajú do rozličných jazykov Sovietskeho zväzu i v zahraničí.

Sledujte nás na Facebooku