Zelená kobyla

La Jument verte

Marcel Aymé

Vydalo: Epocha, Bratislava, 1970

Stav:  dobrý

Prebal:  prebal ošúchaný

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Hana Lerchová

Ilustrácie:  Adrian Zalay

Autor obálky:  Adrian Zalay

Vydanie:  1.

Edícia:  Členská knižnica

Výtlačkov:  20000

Strán:  238

ISBN:  75-010-70

1,20 

Dostupné

Krátky popis:

Marcel Aymé dosiahol v tridsiatych rokoch so svojou Zelenou kobylou ohromujúci a škandálny úspech. Bujná veselosť a radostná rozpustilosť tohto optimistického románu nám približuje predovšetkým francúzskych roľníkov z minulého storočia v ich obmedzenosti a krutosti, prešibanosti a naivnej erotickej neviazanosti a nehanebnosti. Ohňostroj frivolných a ironických žartov, vynaliezavosť rafinovaného a občas cynického pera Marcela Aymého nám neraz pripomína veľké umenie Rabelaisa, Voltaira a A. Francea.

Autorovi sa so zmyslom pre humor a zároveň s citom pre evokovanie spoločenských pomerov na francúzskom vidieku šesťdesiatych — sedemdesiatych rokov minulého storočia podarilo stvárniť osudy niekoľkých generácií rodiny Haudouinovcov, rozvetvenosť charakterov potomkov tejto rodiny, najmä protiklad sympatického, zemitého Honorého a úzkostlivého, falošného, ustráchaného a hlavne pokryteckého zverolekára Ferdinanda. Cez román, jeho dômyselnú zápletku boja o politické hodnosti, pri ktorých sa stretajú záujmy nekompromisne čestného Honorého a vypočítavého Ferdinanda, sa ako červená niť vinie oslava sily, mladosti, krásy a rozkoší lásky. Autor na spore dvoch rodín — Haudouinovcov a Maloretovcov — rozohral celý register humoru, ale i tragiky ľudských vzťahov. Zvláštny pôvab pridáva dielu suchý humor, s ktorým autor komentuje všetky udalosti.

Zelená kobyla je pohanský spev na život a prírodu prežiarený láskou k človeku a patrí k literatúre večne živej a príťažlivej.

Sledujte nás na Facebooku