3,00 €
Dostupné
Krátky popis:
Churchill a Československo
V krátkom období medzi koncom druhej svetovej vojny a februárom 1948 oslavoval sa u nás Winston Churchill ako veľký priateľ Československa. Boli po ňom dokonca pomenované ulice našich miest, aby sa potom vzápätí stal vojnovým štváčom číslo jeden. Aký bol vzťah Winstona Churchilla k našej krajine, prechovával k nej sympatie, či dokonca priateľstvo?
Isté je, že bol jedným z mála západných politikov, ktorí pozdvihli svoj hlas proti Mníchovu a zastal sa „tichého, smutného a zlomeného Československa". Tento jeho postoj nebol diktovaný iba citom, ale predovšetkým rozumom a politickou predvídavosťou, no bol v ňom aj kus sympatii k slabému štátu, ktorý napadla a zdeptala vulgárna sila. Churchill nepatril k tým, čo vyhlasovali, že Československo je krajina, „o ktorej nič nevieme". Oceňoval prínos československej politiky v čase, keď Európu začal zaplavovať hnedý mor. Našiel aj slová uznania pre prezidenta Beneša, poskytol jemu i jeho vláde útočisko a nakoniec ich oficiálne uznal za spojencov. O Benešovi vo svojich memoároch napísal, že „bol telom i dušou oddaný zásadám západnej civilizácie a verný svojej vlasti, ktorú dvadsať rokov viedol, že bol majstrom v umení vládnuť a v diplomacii". Vyhlásil o ňom však aj to, že to nebol človek do nepohody.
Málo známou skutočnosťou je, že Winston Churchill raz navštívil našu krajinu. Bolo to veľmi dávno a jeho návšteva trvala veľmi krátko. V septembri 1908 sa Winston Churchill oženil s Clementinou Hozierovou a krátko po svadbe odcestoval mladý pár na svadobnú cestu na kontinent. Niekoľko dní strávili pri Lago Maggiore v severnom Taliansku a potom odcestovali na Moravu, kam ich pozval Winstonov priateľ a rakúsko-uhorský diplomat barón de Forest. Ubytovali sa na jeho panstve neďaleko Brna. Prastarý hrad Veveří na vysokej skale, pod ktorou sa dnes rozlieva Brnianska priehrada, sa stal miestom, kde novomanželia prežili niekoľko pokojných a spokojných dní. Ešte po rokoch spomínala lady Clementina na krásnu moravskú krajinu s hlbokými lesmi. Idyla sa však čoskoro skončila a Churchill sa ponáhľal do Londýna, kde ho čakalo jesenné zasadanie parlamentu a ďalšie povinnosti.
DUŠAN UHLÍŘ
Norman Rose sa narodil a vzdelanie získal v Anglicku. Teraz žije v Izraeli a prednáša históriu na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Je autorom mnohých monografií (Vansuttart: Study of a Diplomat; Chaim Weizmann: A Biography) a ďalších publikácií
*-*
Všetky práva vyhradené © 2020 | Designed by VERTECO