Zľava!

AMERIČAN V POVSTANÍ

Bohuš Chňoupek

Vydalo: Perex, Bratislava, 1994

Stav:  dobrý

Prebal:  zachovalý

Jazyk:  slovenčina

Autor obálky:  Pavol Blažo

Vydanie:  1.

Strán:  206

ISBN:  80-967105-2-4

2,00 

Dostupné

Krátky popis:

Bohuš Chňoupek (1925), nar. v Petržalke, ešte počas štúdií na Vysokej škole obchodnej v Bratislave pracoval vo vysokoškolskom časopise Borba. Po krátkom pôsobení na katedre politickej ekonómie prešiel do redakcie Smena. Od roku 1957 sa stal redaktorom Pravdy, najskôr ako jej východoslovenský dopisovateľ a v šesťdesiatych rokoch stály dopisovateľ v Moskve. Po návrate ho vymenovali za šéfredaktora časopisu Predvoj, potom bol 1. námestníkom ministra informácií, ústredným riaditeľom Čs. rozhlasu, veľvyslancom v ZSSR a napokon ministrom zahraničných vecí ČSSR.

Od študentských čias sa aktívne venoval žurnalistike, publicistike, najmä reportáži. Od jeho prvotiny Dunaj sa končí v Izmaile (1955) doteraz vydal dvanásť kníh, dotýkajúcich sa tematiky všedného života. Najväčšiemu čitateľskému záujmu sa tešili práce s povstaleckou tematikou, či Generál s levom, alebo Lámanie pečatí, ktoré preložili do mnohých jazykov, vrátane angličtiny, francúzštiny, ruštiny, či nemčiny.

Kniha AMERIČAN V POVSTANÍ je venovaná dramatickému osudu americkej vojenskej misie, presnejšie: tímu Dawes s jeho veliteľom poručíkom Greenom v Povstaní, od jeho pristátia na Troch Duboch po tragický záver koncom decembra, keď väčšina tímu padla v horách nad Polomkou do rúk nemeckého jagdkomanda. V koncentračnom tábore Mauthausen ich na príkaz Kaltenbrunnera zavraždili.

Sledujte nás na Facebooku