OPERÁCIA „RÖSSELSPRUNG“

Konjičev skok

Miran Sattler

Vydalo: Pravda, Bratislava, 1980

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Emil Hantel

Autor obálky:  Vlastimil Herold

Vydanie:  1.

Edícia:  Memoáre

Výtlačkov:  8000

Strán:  144

ISBN:  75-013-80

2,00 

Nedostupné

Krátky popis:

V máji 1944 sa nad nacistickým Nemeckom sťahovali mraky. Príznaky neďalekého krachu jeho vojnového dobrodružstva boli zrejmé aj obyvateľstvu tretej ríše. Sovietska armáda pokračovala v protiútoku a priblížila sa k východným hraniciam krajín vtedajších spojencov Nemecka. Britská a americká armáda oslobodili polovicu Talianska. Všetko nasvedčovalo, že o niekoľko dní sa otvorí druhý front v západnej Európe. Nacistické velenie potrebovalo stoj čo stoj dosiahnuť nejaký vojenský úspech, ktorým by povzbudilo morálku vlastného vojska. Okrem toho sa rozhodným úderom chcelo zbaviť bremena juhoslovanského odboja, ktorý viazal silné jednotky wehrmachtu aj talianskej armády. Tak sa zrodil plán operácie „Rösselsprung“ („Ťah koňom“), ktorej cieľom bolo pomocou výsadku parašutistov zničiť centrum juhoslovanského odporu v Drvare, zlikvidovať velenie Národnooslobodzovacej armády a uniesť jej hlavného veliteľa Josipa Broza Tita. Dátum akcie bol určený na deň maršalových narodenín — 25. mája 1944.
Ako je známe, operácia nedosiahla ani jeden z plánovaných cieľov. Napriek pedantnej príprave, technickému vybaveniu útočiacich vojsk a brutalite jednotiek SS, ktoré bez milosti likvidovali zajatých partizánov a masakrovali civilné obyvateľstvo v Drvare a okolí, nepodarilo sa im zlikvidovať velenie Národnooslobodzovacej armády ani zajať Tita.

Autor, jeden z účastníkov partizánskeho odboja, na základe spomienok a autentických dokumentov podáva mimoriadne plastický obraz a pôsobivý opis celej operácie. Príťažlivou formou dobovej literatúry faktu nám prostredníctvom drámy v Drvare v máji 1944 veľmi živo približuje protifašistický boj juhoslovanských národov, jeho obetavosť a hrdinstvo.

Sledujte nás na Facebooku