PRAŽSKÉ ROZHOVORY

Ľuboš Jurík

Vydalo: Slovenský spisovateľ, Bratislava, 1988

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Vydanie:  1.

Výtlačkov:  3000

Strán:  286

1,60 

Dostupné

Krátky popis:

Po rozhovoroch s poprednými spisovateľmi celého sveta, ktoré pred niekoľkými rokmi vyšli pod názvom Nepokojné dialógy vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, predkladá Ľuboš Jurík slovenským čitateľom ďalší zväzok rozhovorov. Tentoraz sú to dialógy s poprednými osobnosťami českej kultúry, s českými spisovateľmi a výtvarnými umelcami.

Tridsať českých spisovateľov a umelcov odpovedá Juríkovi na otázky o ich detstve, o spisovateľských či umeleckých začiatkoch, o práci na niektorých dielach, o vzťahu k slovenskej kultúre. Z ich odpovedí sa však slovenský čitateľ dozvie aj o zmysle a poslaní umenia a literatúry v dnešnom svete, o ich nezastupiteľnej úlohe v modernej civilizácii.

Niektorí umelci, s ktorými Jurík hovoril, už nežijú. Zomreli v posledných rokoch alebo v posledných mesiacoch (A. M. Brousil, J. Seifert, V. Závada, J. Zrzavý, V. Nowak, K. Plicka, B. Říha, J. Taufer). Juríkovi sa ešte podarilo s nimi stretnúť a priblížiť čitateľom ich životnú a umeleckú konfesiu. Jej autentickosť je vzácna a nenahraditeľná a dnešný čitateľ ju iste ocení.

Ľuboš Jurík nám popri svojej prozaickej tvorbe už dlhší čas prináša posolstvá spisovateľov, pútavé a zaujímavé čítanie o ich živote a diele z ich vlastných úst. Urobil pritom okruh — od slovenských spisovateľov, cez autorov svetových k českým — a tí sa prihovárajú slovenskému čitateľovi.

Sledujte nás na Facebooku