Znejúce ozveny

Výber z politických statí a článkov I. 1924-1932

Ladislav Novomeský

Vydalo: Epocha, Bratislava, 1969

Stav:  veľmi dobrý, pečiatky v knihe

Jazyk:  slovenčina

Autor obálky:  Emil Bačík

Vydanie:  1.

Výtlačkov:  3000

Strán:  376

ISBN:  75-109-69

2,90 

Dostupné

Krátky popis:

Sú básnici, ktorí sa uzatvárajú do svojho sveta, a sú básnici, ktorí prekračujú hranice tohto užšieho domova citov, snov a predstáv, aby sa vydali do sveta nielen so svojou poéziou, ale aj s nespokojnosťou, odporom a rebelanstvom, a pokračovali v zápase proti zlej moci, krivde, nespravodlivosti a neslobode, prípadne posilňovali dobro v ľuďoch. K tomuto druhu básnikov patrí Ladislav Novomeský. Spoločnosť pozná jeho poéziu, ktorá po viacročnej násilnej prestávke legálne žije medzi nami, pozná mnohé jeho prejavy a články o problémoch novších dejín našej kultúry a politického života.

Novomeský publikoval množstvo úvah, článkov, štúdií už v čase, keď vstupoval prvými veršami do literatúry. Urobil tak na stránkach komunistickej, ľavicovej a pokrokovej tlače slovenskej i českej. Štvorzväzkový výber z tejto jeho tvorby predstavuje Novomeského ako vzdelaného a bystrého novinára a publicistu, ktorý so zápalom vrhal sa do zápasu za humanistickú a socialistickú premenu sveta. Výber z rokov 1924 až 1944 ukazuje Novomeského ako aktívneho odporcu sociálnej nerovnosti, vykorisťovania, ako obrancu slovenského pracujúceho ľudu, kritika rozličných politických čachrov a intríg buržoáznych strán, ako vykladača správnych vzťahov Čechov a Slovákov, ako odporcu fašizmu. Ide o roky prvej republiky a fašistického slovenského štátu, o obdobie skúšok charakteru a cti humanistického novinára, v ktorých Novomeský obstál veľmi čestne. Jeho príspevky o kultúre a umení sú dôkazom, že i v nich ostal tvorcom, básnikom, jemným analytikom zmyslu umenia a možno povedať i projektantom vývinu celej národnej kultúry.

Vydanie výberu zo statí a článkov básnika Laca Novomeského prispeje k poznaniu Novomeského ako novinára a politika, k poznaniu nášho spoločenského a kultúrneho vývinu. Je tiež rehabilitačným aktom u jedného z čelných predstaviteľov davistov a predstaviteľov komunistickej strany, ktorých stihli nespravodlivé zásahy zvole a nezákonnosti v päťdesiatych rokoch.

L. Novomeský Publicistika 1924-1944

I. zv. ZNEJÚCE OZVENY 1924-1932
II. zv. ČESTNÁ POVINNOSŤ 1933-1944
III. zv. MANIFESTY A PROTESTY 1924-1937
IV. zv. SLÁVNOSŤ ISTOTY 1938-1943

Sledujte nás na Facebooku