Prvá vodka po smrti

Zbierka fejtónov z rubriky Dnes píše (2014-2016)

Ľubomír Feldek

Vydalo: Knižná edícia autorov Denníka SME, 2017

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Ilustrácie:  Miroslav Cipár

Strán:  157

ISBN:  978-80-559-0217-3

1,50 

Dostupné

Krátky popis:

Ľubomír Feldek už roky vdychuje svojimi fejtónmi do denníka SME ľudskosť, jemnocit a eleganciu. S pokojom, pokorou a veľkorysosťou človeka, ktorý má veľa spomienok a vie, že tie sú dôležité aj pre ďalšie generácie. Nechce do čitateľa vnášať ťažobu. Hľadá poéziu v rýchlom prúde udalostí, ktoré nás často strhávajú bez šance nadýchnuť sa. Spomalí nás, aby sme videli drobné nuansy bytia, ktoré občas prezradia viac než dlhočizné prísne analýzy. V tejto knihe prinášame čitateľom výber fejtónov, ktoré Ľubomír Feldek napísal v rokoch 2014 až 2016 pre denník SME, ako aj bonus, ktorý v novinách nikdy nevyšiel.

Autor o sebe tvrdí, že je blúdiaci Holanďan a jeho predkom bol minnesänger Hendrik (Henric) van Veldeke, ktorý má námestie aj sochu v Maastrichte. Narodil sa však ako Slovák 9. októbra 1936 v Žiline. Je úspešný slovenský básnik prozaik, dramatik a prekladateľ.

Je jeden z iniciátorov vzniku Kruhu priateľov českej kultúry na Slovenskí ako aj spoluzakladateľ slovenského PEN klubu, hnutia Verejnosť proti násiliu či divadla Aréna. Za svoje dielo získal v priebehu života celý rad ocenení. Je ženatý s Oľgou Feldekovou a majú päť detí. Pre denník SME píše od jeho vzniku a odvtedy mu ostal autorsky verný.

Sledujte nás na Facebooku