MUŽ Z VINCI

Muž z Vinci

František Jílek

Vydalo: Tatran, Bratislava, 1989

Stav:  veľmi dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Daniel Šulc

Vydanie:  1.

Edícia:  Osudy slávnych (30)

Výtlačkov:  16500

Strán:  432

3,90 

Dostupné

Krátky popis:

O živote a diele univerzálneho renesančného umelca a vedca Leonarda da Vinci bolo v najrôznejších krajinách napísané obrovské množstvo prác. U nás inšpirovala táto mnohostranná osobnosť českého historika Františka Jílka, riaditeľa Národného technického múzea v Prahe, autora dramatických životopisných pásiem, hier a publikácií Muž za patnáct miliard dolarů, Světové vynálezy, Dějiny techniky a iných.
Leonardo sa narodil 15. apríla 1452 v toskánskom mestečku Vinci v Taliansku. Bol nemanželským synom notára sera Piera da Vinci a mladej vidiečanky Catariny. Leonardov otec mal ešte oveľa neskôr jedenásť detí z tretieho a štvrtého manželstva. Vďaka pomerne tolerantným mravom vtedajšieho toskánského meštianstva sa nemanželský pôvod nepovažoval za chybu a Leonardo mohol žiť v rodine svojho otca, kde dostal dobrú a mnohostrannú výchovu. Tak sa mohlo rozvinúť jeho maliarske, sochárske, architektonické
a technické nadanie a mohli vzniknúť na celom svete preslávené diela Madona v skalách, Posledná večera, Mona Lisa, Bitka pri Anghiari, projekt jazdeckého pomníka Francesca Sforzu, mnohé vynálezy, anatomické štúdie, inžinierske plány a náčrty, z ktorých väčšina predbehla znalosti a možnosti Leonardovho storočia. V Mužovi z Vinci sa autor bezpečne opiera o historické pramene, z ktorých vyberá tie skutočnosti a fakty, ktoré nám približujú spletitú dobu bojov malých talianskych štátikov a ich zložité vzťahy s Rímom, s Francúzskom . . . Do deja zasahujú také známe osobnosti ako Lodovico Moro, Mediciovci, Isabella d’Este, francúzski vladári . . . Všetko, čo Leonardo na stránkach knihy hovorí, o čom rozmýšľa, sú jeho skutočné myšlienky, zachované v jeho pozostalosti. Vznikol tak román faktu so živým, príťažlivým a bohatým textom o jednej z najpozoruhodnejších postáv svetových kultúrnych dejín.

Sledujte nás na Facebooku