17,00 €
Dostupné
Krátky popis:
Buddenbrookovci Thomasa Manna patria medzi tie umelecky prenikavé a živé slovesné diela, ktorých význam nezaniká s dobou a módou. Mann v tomto románe spláca dlh svojej dobe, charakterizovanej kultúrnohistoricky názvom fin de siècle so všetkými príznakmi začínajúceho sa kultúrneho a sociálneho rozkladu meštiackej triedy. Upadok rodiny, ako zneje podtitul, je ústrednou témou tejto epopeje. Zivot severonemeckej patricijskej rodiny zachycuje sa tu s majstrovským realizmom od tridsiatych rokov do konca predošlého storočia. Tri generácie Buddenbrookovcov, bohatých a vznešených veľkoobchodnikov s obilím, opisujú sa tu s ich radostnými i žalostnými príhodami, rodinnými i mestskými vecami, ktoré napokon ústia s takmer fatálnou nevyhnutnosťou do tragického materiálneho, fyzického a morálneho zániku.
Hlavné postavy románu, troje deti konzula Jána Buddenbrooka, Tom, Kristián a Tóny, sú nositeľmi a exponentmi najdôležitejších sociálnych a ideových prúdov. V osudoch najstaršieho z nich, Toma, stelesňuje sa vo forme neraz preexponovanej patricijská rodová tradícia a vznešenosť, solidna obchodnícka podnikavosť a noblesa, dosiahnutie najvyšších spoločenských a verejných pôct. Ale toto všetko je iba vonkajší lesk; vnútorne je Tom bytosťou rozorvanou, nespokojnou, pochybujúcou o sebe a o svojich úspechoch, ktorá sa napokon oddáva schopenhauerovskému pesimizmu a nachádza jediné východisko v smrti. Jeho brat Kristián je typom degenerovaného, príživníckeho človeka, žijúceho z dedičstva, kochajúceho sa vo svojich chorobách a končiaceho v blázinci. Na osudoch Tóny vidno rozpor medzi tradíciami rodu a pokrokovými revolučnými prúdmi, s ktorými sa mladá Tóny soznamuje prostredníctvom svojej jedinej lásky, medika Mortena. Tóny sa Mortena zrieka z ohľadu na rodinu, vydáva sa za obchodníka, po rokoch je však prinútená s nim sa rozviesť a rovnako aj jej druhé manželstvo sa končí rozvodom. Ten istý osud stihne po rokoch aj jej dcéru. Tragika Buddenbrookovcov vrcholi, keď jediný mužský potomok rodiny, chorobný a plachý Tomov syn Hanno, ktorý zdedil po otcovi iba jeho túžbu po smrti a po matke záľubu v zásvätnej hudbe Wagnerovej, umiera na týfus.
Dvadsaťpäťročný Thomas Mann, spisovateľ dovtedy celkom neznámy, stal sa románom Buddenbrookovci (1901) naraz slávnym. Buddenbrookovci vyšly doteraz vo vyše tisíc vydaniach a staly sa v bohatej a ustavične sa vyvíjajúcej literárnej tvorbe tohto naozaj veľkého a pokrokového umelca dielom najznámejším a najčítanejším.
Mann kompozične obohatil umeleckú prózu o hudobné prvky, čo súvisí s jeho jeho živelným záuj záujmom o hudbu, prejaveným najnovšie v románe o hudobníkovi "Doktor Faustus". Ako všetci veľkí umelci, stvárňuje Mann vo svojom diele len udalosti pravdivé, prežité a pretavené svojím vnimavým ingeniom. To plati predovšetkým o Buddenbrookovcoch, kde sa do značnej miery opisujú osudy jeho vlastnej rodiny. Mann prekonáva svoje prostredie, stáva sa prívržencom sociálneho pokroku a stelesňuje skutočný humanizmus, ktorý v jeho vlasti bol v tom čase tak silne otrasený. Od nastolenia nemeckého fašizmu odišiel Mann dobrovoľne do emigrácie, kde doteraz žije, vážený a čítaný celou svetovou verejnosťou.
Slovenský preklad je dielom Nory Kocholovej a Viktora Kochola. Výstižnú obálku navrhol akad. maliar prof. Ľudo Fulla. *-*
Všetky práva vyhradené © 2020 | Designed by VERTECO