FANTASTICKÉ POVIEDKY

Someone like you

Roald Dahl

Vydalo: Pravda, Bratislava, 1987

Stav:  veľmi dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Ivica Chorvátová

Vydanie:  1.

Výtlačkov:  50000

Strán:  256

3,90 

Dostupné

Krátky popis:

Poviedky Roalda Dahla vychádzajú u nás v knižnom vydaní prvý raz, aj keď časť jeho tvorby poznajú slovenskí čitatelia z časopiseckých prekladov i z televízneho spracovania.
Dahl si svojimi duchaplnými a vzrušujúcimi príbehmi plnými čierneho humoru získal svetovú slávu. Témy svojich poviedok čerpá z rozličného prostredia — zo snobskej spoločnosti horných desaťtisíc i zo sveta drobných ľudí. Výstrední hrdinovia jeho próz sú skoro bez výnimky hráči, čo sa usilujú vyhrať stávku, a tým získať náplasť na svoju zranenú márnomyseľnosť či nakloniť si šťastenu. Zvyčajne sa im to nepodarí, presne v duchu známeho príslovia „kto inému jamu kope, sám do nej padá". Dahlova tvorba má pečať najlepších tradícií anglickej literatúry — dokonalú kompozíciu, britký, duchaplný dialóg, skvelé rozprávačstvo, napínavosť príbehu, čierny humor.
Roald Dahl sa narodil roku 1916 vo Walese, kam sa jeho rodičia prisťahovali z Nórska, študoval na výberovej súkromnej škole v Reptone, pracoval pre ropnú spoločnosť Shell, ktorá ho vyslala do Dar-es-Salámu a zakrátko, keď vypukla druhá svetová vojna, vstúpil v Nairobi do Kráľovského letectva. Ako stíhača ho ťažko ranili v Líbyi, neskôr bojoval v Grécku a Sýrii. Roku 1942 vstúpil do diplomatických služieb ako asistent leteckého atašé vo Washingtone, a tu začal písať svoje prvé poviedky. Spočiatku tematicky čerpal z vojnových skúsenosti a neskôr sa jeho tvorba vyhranila do podoby, v akej ju poznáme dnes. Roald Dahl napísal aj väčší počet kníh pre deti, ktoré si získali veľkú obľubu v Amerike, Japonsku i Európe. Anglická televízia pripravila z výberu jeho poviedok televízny seriál a v češtine vyšiel preklad jeho zbierky Switch Bitch pod názvom Milostné rošády.

Sledujte nás na Facebooku