Hlava XXII

Catch-22

Joseph Heller

Vydalo: Pravda, Bratislava, 1989

Stav:  veľmi dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Dušan Janák

Autor obálky:  Ladislav Vančo

Vydanie:  3.

Výtlačkov:  46000

Strán:  525

4,50 

Nedostupné

Krátky popis:

Americký románopisec Joseph Heller je nášmu čitateľovi dobre známy. Preslávil sa po celom svete hneď svojím prvým dielom, azda vrcholným protivojnovým americkým románom Hlava XXII, ktorý sa niekoľko rokov držal na listine bestsellerov a ďalej sa vydáva v nových vydaniach. Siahajú po ňom ďalšie generácie, a to nielen kvôli príbehu spojeneckých letcov nasadzujúcich životy pri náletoch na nemecké pozície v severnom Taliansku, ale aj kvôli autorovmu čiernemu humoru zabiehajúcemu až do absurdnosti.

Očami hlavného hrdinu Yossariana, ktorý každodenne naráža na tuposť a bezohľadnosť svojich predstavených, Heller nemilosrdne odhaľuje skorumpovanosť tých, čo si v duchu „amerického spôsobu života“ robia z vojny obchod a nepozerajú už ani na deliacu líniu medzi nepriateľskými vojskami.

Hellerova brilantná čierna komédia sa nezaoberá ani tak bojom dvoch armád, ako bojom jednotlivca o prežitie v jeho vlastnej spoločnosti. Yossarianovo úsilie stoj čo stoj si zachrániť život postupne prerastá do potreby vzbury proti inštitucionálnym silám, symbolizovaným záhadnou Hlavou XXII, povyšujúcou absurdnosť na normu a degradujúcou zdravý rozum na šialenstvo.

Joseph Heller sa narodil 1. 5. 1923 v Brooklyne. Počas druhej svetovej vojny slúžil ako poručík v americkom letectve. Po vojne vyštudoval na newyorskej univerzite a istý čas pracoval v reklamných agentúrach. Popri literárnej praxi prednášal na City College v New Yorku. Heller nie je z tých spisovateľov, ktorí sa môžu chváliť množstvom uverejnených diel. Vydanie jeho nového diela bolo však vždy dlho očakávanou literárnou udalosťou. Po Hlave XXII (Catch-22, 1961) zaznamenal uznanie kritiky a čitateľský úspech románom Niečo sa stalo (Something Happened, 1972) a Gold nad zlato (Good As Gold, 1979). Zatiaľ posledným Hellerovým románom z roku 1984 je God Knows (Boh vie) prinášajúci komickú parafrázu Starého zákona.

Sledujte nás na Facebooku