OSUD ČLOVEKA

Po veleniju duši

Michail Alexandrovič Šolochov

Vydalo: Tatran, 1987

Stav:  veľmi dobrý

Prebal:  zachovalý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Ondrej Marušiak

Vydanie:  3.

Edícia:  Čítanie študujúcej mládeže (184)

Hmotnosť:  210 g

ISBN:  61-856-86

1,20 

Nedostupné

Krátky popis:

„Podľa mojej mienky skutočnými avantgardistami sú tí umelci, ktorí objavujú nový obsah, nové skutočnosti, určujúce život nášho storočia.

A realizmus vcelku, realistické romány nadväzujú na umeleckú skúsenosť veľkých majstrov minulosti. Vo svojom vývoji však nadobudli podstatne nové, hlboko súčasné črty.



Hovorím o realizme, prinášajúcom ideu obnovy života a jeho prestavbu pre dobro človeka. Pravdaže, hovorím o tom realizme, ktorý nazývame socialistickým. Jeho zvláštnosť je v tom, že vyjadruje svetonázor, ktorý vylučuje nezaujaté pozorovanie a únik od skutočnosti, vyzýva do boja za pokrok ľudstva, umožňuje postihnúť ciele blízke miliónom ľudí a ukazuje ľuďom spôsob boja.

Ľudstvo nie je rozdrobené na množstvo samotárov, na individualistov, plávajúcich ako kozmonauti v bezváhovom stave, kde už nepôsobí zemská príťažlivosť. Obrovské davy obyvateľov zeme majú v človečenstve spoločné túžby, žijú spoločným záujmom oveľa viac než tým, čo ich rozdeľuje.

To sú ľudia práce, tí, ktorí vytvárajú všetko. Patrím medzi spisovateľov, ktorí za najvyššiu česť a slobodu pre seba pokladajú ničím neobmedzované možnosti slúžiť svojím perom pracujúcemu ľudu. Z tohto vyplynú závery o mieste sovietskeho umelca v súčasnom svete. Nijaký národ na svete nechce vojnu.



Vari môže čestný spisovateľ nepozdvihnúť svoj hlas proti tým, čo chcú uvrhnúť ľudstvo do záhuby?

V čom je teda poslanie a aké sú úlohy umelca, ktorý sa cíti synom svojho ľudu, malou čiastočkou ľudstva a ktorý sa nepokladá za božstvo pozdvihnuté na Olymp a nepovznáša sa nad ľudské utrpenie, nad zápas protikladných síl?

Jeho poslanie vidím v tom, aby sa prihováral čitateľom čestne, aby hovoril ľuďom pravdu — zavše surovú, ale vždy mužnú. Aby upevňoval v srdciach ľudí vieru v budúcnosť, vo vlastné sily a schopnosti budovať budúcnosť. Aby bol bojovníkom za mier na celom svete, aby svojím slovom vychovával takých bojovníkov všade, kam príde jeho slovo. Aby zjednocoval ľudí v ich prirodzenej ušľachtilej túžbe po pokroku.

Umenie veľmi silne pôsobí na rozum a na srdce človeka. Myslím, že za umelca sa má právo pokladať ten, kto toto pôsobenie zacieľuje na vytváranie krásna v dušiach ľudí pre dobro ľudstva.

Chcel by som, aby moje knihy pomáhali ľuďom stať sa lepšími, vnútorne čistejšími, aby prebúdzali lásku k človeku, úsilie aktívne bojovať za ideály humanizmu a pokroku ľudstva. Ak sa mi to do určitej miery podarilo, som šťastný. "

(Úryvok z prejavu M. Šolochova pri preberaní Nobelovej ceny)

Sledujte nás na Facebooku