Vyhľadať

PORTRÉT DORIANA GRAYA / VEJÁR LADY WINDERMEROVEJ / BALADA O ŽALÁRI V READINGU

Oscar Wilde

Vydalo: Tatran, Bratislava, 1987

Stav:  dobrý

Prebal:  v dobrom stave

Jazyk:  slovenčina

Autor obálky:  Pavol Hrach, Ján Hladík

Vydanie:  1.

Edícia:  Zlatý fond svetovej literatúry (81)

Výtlačkov:  22000

Strán:  736

ISBN:  061-028-87

19,00 

Dostupné

Krátky popis:

Oscar Wilde patrí k tým osobnostiam svetovej literatúry, ktoré si svojím dielom vydobyli obľubu u najširších vrstiev čitateľskej verejnosti. Je to výnimočný a originálny zjav tak po stránke osobnej, ako aj umeleckej. Bol veľkým milovníkom krásy, čo sa odráža predovšetkým v jeho krátkych prózach, a mal dar bystrého postrehu a citlivej vnímavosti.
Jeho rozprávky žijú v povedomí verejnosti ako drobné, krehké skvosty, ktorých originalita nespočíva len v ich poetickej sile, ale aj v symbolickom a alegorickom význame jednotlivých podobenstiev. Šťastný princ a Slávik a ruža patria medzi najznámejšie z jeho rozprávok, nadväzujúcich na dielo H. Ch. Andersena a obsahujúcich humanistické posolstvo, ktorým autor viac-menej poprel vlastné filozofické koncepcie. Ich estetizmus sa prejavuje predovšetkým vo formálnej dokonalosti, obraznosti a melodickosti jazyka. Zmysel pre tzv. záhadné príbehy preukázal spisovateľ vo svojej jedinej
zbierke poviedok - Zločin lorda Arthura Savila, ktorá zahŕňa i u nás veľmi dobre známe Cantervillské strašidlo. Všetky tieto poviedky charakterizuje vtipná zápletka a inteligentný humor.
Najrozsiahlejšou prózou Oscara Wilda je Portrét Doriana Graya, dobre známy príbeh krásneho mladíka, ktorý si zázračným spôsobom zachováva mladosť. Toto dielo, ktoré Wilde nenazýva románom, ale "esejou o dekoratívnom umení, namierenou proti surovej brutalite prostoduchého realizmu", je priam nabité oslnivými aforizmami a paradoxami, v ktorých bol majstrom.
Wildove divadelné hry, ako Vejár lady Windermerovej a Je dôležité mať filipa, sú duchaplné spoločensko-kritické konverzačné komédie, plné fenomenálnych paradoxov, ktorými autor oslňoval nielen svojich súčasníkov, ale i celé ďalšie generácie čitateľov a divákov. Jeho obľúbený spôsob, ako zosmiešniť konvenčné názory, bol ten, že vymenil jedno-dve slová v ustálenej fráze, a zaužívaná životná pravda získala tak úplne nový aspekt. Ako hovorí istý kritik: „Nik iný nevyjadril toľko životných právd pod rúškom paradoxu."
V esejistických prácach zhrnul Wilde svoje názory na krásu, umenie, ba v eseji Duša človeka v socializme uvažuje a oslobodení ľudskej osobnosti v socializme, no jeho názory sú naivné a povrchné. Úplne iný charakter má esej De profundis. Napísal ju v žalári v Readingu počas dvoch rokov väzenia, ktoré boli preňho tvrdou životnou skúškou a strhli mu z oči závoj dekadentného estétstva. K tomuto obdobiu sa viaže i známa Balada o žalári v Readingu, "najbolestnejšia balada napísaná v anglickom jazyku", pranierujúca neľudské podmienky vo vtedajších anglických väzniciach.
Dielo Oscara Wilda je samo osebe akýmsi paradoxným zhrnutím rozličných umeleckých a literárnych vplyvov a v bohatom výbere, ktorý predkladáme nášmu čitateľovi, možno sledovať vývoj tejto mnohostrannej osobnosti v celej šírke.
*-*

Sledujte nás na Facebooku