ZBOJNÍCKE CHODNÍČKY

Zuzka Zguriška

Vydalo: Slovenský spisovateľ, Bratislava, 1970

Stav:  dobrý, krátke neautorské venovanie

Jazyk:  slovenčina

Autor obálky:  Štefan Bednár

Vydanie:  3.

Edícia:  Slovenská próza

Výtlačkov:  8000

Strán:  628

ISBN:  13-72-049-70

1,00 

Nedostupné

Krátky popis:

„Viedli... tade chodníčky, zeleňou zarastené, krútiace sa medzi hustým lesným porastom, nevidené a nepoznané pre tých, čo po nich nechodili, spletitá sieť ciest z jednej krajiny do druhej.Boli to povestné zbojnícke chodníčky. “

Posledný diel trilógie (Metropola pod slamou, Mestečko na predaj, Zbojnícke chodníčky), venovaný, rodnému kopaničiarskemu kraju, obsiahol obdobie existencie slovenského štátu až po oslobodenie Slovenska Červenou armádou na jar 1945. V mocenskom zápase fašizmu s domácim odbojom postavia sa kopaničiari takmer do jedného po bok partizánom vedúcim spravodlivý boj proti cudziemu diktátu, bez poúčania, inštinktívne vycítiac, na čej strane je pravda. A kto zradil, platí životom.

Spisovateľka Zuzka Zguriška nemôže, pravda, obmedziť obraz tohto desivého historického obdobia len na kopanice, ba ani len na územie okupovaného Slovenska, ale prenáša dej miestami aj do Čiech a na Moravu, do Nemecka, na talianske hranice, na východný front v Rusku, podľa toho. kam vojna zaviala jej ústredných románových hrdinov.

Pri takejto téme, prirodzene, stráca sa spisovateľkin dobromyseľný, huncútsky úsmev. S napätím a s hlbokou vážnosťou kreslí statočný boj svojho rodného kraja za slobodu, boj na živo: a na smrť. A ak i pri ňom kde-tu vznikne komická situácia, má tragický podtón. Z jej predchádzajúceho veselého i britkého humoru ostal len sebavedomý výsmech pre okupanta.

Sledujte nás na Facebooku