Aeneas

Vojtech Zamarovský

Vydalo: Perfekt, Bratislava, 2001

Stav:  veľmi dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Elena Linzbothová

Ilustrácie:  Ľuboslav Paľo

Vydanie:  1.

Strán:  144

ISBN:  80-8046-099-X

5,30 

Nedostupné

Krátky popis:

Aeneis je najväčší rímsky epos nielen svojím rozsahom, ale i svojou umeleckou úrovňou, najmä však významom. Ovplyvnil celú neskoršiu rímsku poéziu a zo všetkých epických básní antického Ríma najväčšmi ovplyvnil aj novovekú Európu. Až do 19. storočia dokonca väčšmi než jeho grécke vzory, Homérova Iliada a Odysea.

Epos dostal názov podľa Aenea, hrdinského obrancu Tróje, ktorý si po jej páde ako jediný z vodcov trójskych vojsk zachránil život. Vybral sa potom hľadať novú vlasť. Po dlhom blúdení Stredozemným morom, plnom útrap a dobrodružstiev dostal sa do Itálie, kde neďaleko ústia Tiberu založil mesto Lavinium, z ktorého vzišiel Rím.

Znalosť Vergíliovej Aeneidy patrí dodnes k všeobecnému vzdelaniu. No čítať ju nie je ľahké, najmä pre človeka, ktorý sa nevyzná vo svete antických mýtov a nepozná dôvody početných dobových narážok. Práve preto sa Vojtech Zamarovský podujal prostým prerozprávaním jej obsahu s náznakom pôvodných výrazových prostriedkov, bez mnohých odbočiek od hlavnej línie deja a s vysvetľujúcimi doplnkami priblížiť pod názvom Aeneas toto klasické dielo dnešnému čitateľovi.

Sledujte nás na Facebooku