DIPLOMAT NA ŠTYROCH KONTINENTOCH

Ján Dömök

Vydalo: Ikar, Bratislava, 2007

Stav:  veľmi dobrý

Prebal:  zachovalý

Jazyk:  slovenčina

Autor obálky:  Augustín Putera

Vydanie:  1.

Strán:  184

ISBN:  978-80-551-1569-6

2,40 

Nedostupné

Krátky popis:

Autor opisuje svoje unikátne zážitky a skúsenosti z obdobia pôsobenia na Úrade vlády, na Federálnom ministerstve zahraničných vecí, Ministerstve zahraničných vecí SR, ako aj na veľvyslanectvách ČSSR, ČSFR a SR.

Doširoka otvára okno do tajomného sveta diplomacie, ktorý je plný nielen príjemných chvíľ, ale aj nástrah a nebezpečenstiev. Spomedzi riskantných zážitkov sa vyníma rukojemnícka dráma, ktorej priamym účastníkom sa autor stal v roku 1990 na Kube. Uvádza aj mnoho ďalších zaujímavých a pikantných situácií, v ktorých, vzhľadom na rôznorodosť problémov, musel použiť širokú škálu svojich vedomostí, schopností a skúseností, čím sa čitateľom snažil priblížiť nekonečnú mnohotvárnosť profesie diplomata.

Kniha je pestrou mozaikou informácií o piatich diametrálne odlišných krajinách na štyroch kontinentoch a určite poteší čitateľov nielen z radov širokej verejnosti, ale aj začínajúcich diplomatov, ktorým môže poslúžiť ako zdroj poučenia.

PhDr. JAN DÖMÖK sa narodil 28. 8. 1939 v Bratislave. Je tretíkrát ženatý. Jeho žena Fatima pochádza z Alžírska. Má dve dcéry: Marta (1977), Camélia (2005).

V roku 1964 ukončil štúdium angličtiny a ruštiny na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V r. 1976 ukončil postgraduálne štúdium medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov na Právnickej fakulte UK. V roku 1980 získal titul PhDr.

Po pôsobení na gymnáziu v Trnave, v Čedoku a vo Výskumnom výpočtovom stredisku OSN v Bratislave pracoval v rokoch 1975 - 1985 na Úrade vlády ako hlavný tlmočník premiéra, jeho poradca pre zahraničnú politiku a zástupca riaditeľa odboru medzinárodných vzťahov a protokolu. Preložil vyše dvadsať kníh z politickej a ekonomickej literatúry. Ovláda osem cudzích jazykov.

V roku 1985 nastúpil na Federálne ministerstvo zahraničných vecí v Prahe. Ako československý diplomat pôsobil na Kube a v Mongolsku. Nezávislú Slovenskú republiku reprezentoval ako diplomat nasledovne: 1993 - 1994 mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec v Tokiu, 1995 - 1998 chargé d'affaires v Londýne a 1999 - 2004 ako radca - minister, vedúci diplomatickej misie v Alžíri. Medzi jednotlivými vyslaniami do zahraničia pôsobil ako riaditeľ diplomatického protokolu.

V súčasnosti je kancelárom súkromnej Bratislavskej vysokej školy práva, kde prednáša dejiny diplomacie a diplomatický protokol.

Jeho hlavné záľuby sú: operná a koncertná hudba, tenis, lyžovanie a cestovanie.

Sledujte nás na Facebooku