Vyhľadať

HRDINSKÉ BÁJE RÍMA

Titus Livius

Vydalo: Tatran, Bratislava, 1978

Stav:  dobrý

Prebal:  prebal ošúchaný

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Etela Šimovičová

Autor obálky:  Miloš Urbásek

Vydanie:  1.

Edícia:  Svetová tvorba (133.)

Výtlačkov:  25000

Strán:  240

ISBN:  61-921-78

2,00 

Dostupné

Krátky popis:

Za prvého rimskeho cisára Octaviana Augusta, v období takzvaného "zlatého veku" rimskej literatúry, zrodilo sa monumentálne dielo Tita Livia o dejinách rímskeho ľudu a štátu, "Knihy od založenia mesta", ktoré rozsahom látky a umeleckým spracovanim zatlačilo do úzadia všetky predchádzajúce práce rimskych historikov a stalo sa hlavným prameňom pre poznanie tak najstarších čías, ako aj dejín republikánskeho obdobia Rima od jeho bájnych začiatkov až po r. 9 nášho letopočtu.
Vo svojom rozsiahlom diele autor nerobí rozdiel medzi povesťou prevzatou z rozličných prameňov a medzi skutočnou, overenou udalosťou najmä v tej časti dejín, čo sa strácala v neprehľadnom, tmavom závoji bájí. Vodidlom pri spracúvaní látky mu bol úprimný vlastenecký cít a morálne krítérium. História v jeho chápani je predovšetkým učiteľkou života. Akiste preto sa jeho dielo tešilo takej nevídanej obľube, pretrvalo veky a malo veľký vplyv aj na začiatky európskeho dejepisectva a svoj význam a záujem nestratilo ani potom, keď sa zo stanovíska historickej pravdy pristupovalo k nemu kriticky, veď hodnoty tohto umenia s hlbokou morálnou a vlasteneckou tendenciou nemohol ani vtedy nikto poprieť.
Dejiny Ríma, to sú u Livia predovšetkým osudy veľkých jednotlivcov, osobností a hrdinov, ktorých si vyberá veľmi premyslene a s presným zámerom. Vystupujú hlavne ako nositelia starých republikanskych cností, majú pomôcť oživiť staré dobré mravy a tradície, ktoré v dlhotrvajúcich vojnách zanikli alebo veľmi upadli. Zosobňujú cnosti a vlastnosti, ktoré urobili Rím veľkým, mocným a slávnym, ako Romulus a Remus a ďalší králi, udatní bojovnici Horatius Cocles, Mucius Scaevola, Camillus, Coriolanus, Menenius Agrippa, Manliovci, Scipiónovci, hrdinské ženy, ako Cloelia, cnostná Lucretia a Virginia, ale z druhej strany aj púnsky vojvodca Hannibal, galskí bojovníci a celý rad iných postáv, ktorými sa Liviovo dielo stalo aj nevyčerpateľným prameňom a podnetom najmä k európskej dráme, ale aj k iným slovesným druhom, ktoré sa vždy znova a znova vracajú k témam z rimskej histórie.
Do nášho výberu sme z bájí aj z historických udalostí zaradili časti umelecky najpútavejšie, v ktorých môžeme najlepšie sledovať sociálne a ekonomické vzťahy najmä medzi patricijmi a plebejcami, lebo v nich sa odrážajú základné črty spoločenského a najdôležitejšie etapy historického vývoja, a tak uľahčíme chápanie antického sveta i dnešnému čitateľovi nezaťaženému štúdiom klasiky.
*-*

Sledujte nás na Facebooku