Vyhľadať

INKVIZÍCIA NEZOMIERA

O funkcii tortúry

Anton Rašla

Vydalo: Obzor, Bratislava, 1991

Stav:  dobrý

Prebal:  prebal ošúchaný

Jazyk:  slovenčina

Autor obálky:  Tibor Hrabovský

Vydanie:  1.

Strán:  224

ISBN:  80-215-0117-0

9,90 

Dostupné

Krátky popis:

Z najnovších dejín slovenskej literatúry vieme, že aj oneskorene vydané diela môžu zaktualizovať problematiku, ktorá by inak upadla do zabudnutia a spoločnosť by premeškala príležitosť sa z nej poučiť. Predkladaná publikácia sa dostáva do rúk čitateľa s 23-ročným oneskorením. Za ten čas sa v našej krajine stali prevratné zmeny - zmenili sa aj záujmy čitateľov, ich vkus, úroveň poznania i odvaha autorov. No o téme, ktorú spracúva, nemožno jednoznačne tvrdiť, že patrí medzi dávno vyhynuté. Ide totiž o sklon človeka (a teda aj spoločnosti) ku krutosti a násiliu.
Ak by sme sa spýtali sociológa alebo psychológa, či môže podať objektívny dokaz o tom, do akej miery sa animálna zložka ľudskej psychiky zmenila pod vplyvom vedecko-technickej revolúcie k lepšiemu a aké sú záruky, že v historicky dohľadnom čase odumrú v človekovi akékoľvek rezíduá surovosti, možno by pri formulovaní odpovede prejavoval rozpaky. Je síce nesporné, že vzdelanie, citová výchova, a humánna ideológia prispievajú k zušľachteniu jedincov, na druhej strane však negatívne pôsobia sprievodné civilizačné javy (populačná explózia, ekologické poruchy a pod.), ktoré plazivo a takmer nebadane prebúdzajú v ľuďoch driemajúce atavistické pudy.
O čom sa v tejto knihe dočítate? O mučení, ktoré sa odborne nazýva tortúra. Špecifickým druhom mučenia je tortúra v trestnej justícii. A práve tento druh má bohatú a pestrú históriu. Účelom trestného konania je zistiť, resp. vyhľadať spáchanie trestného činu a najmä jeho páchateľa. A keďže vyhľadať sa v latinčine povie "inquirere", vyhľadávanie sa nazýva inkvizícia. Je to slovo, ktoré má pejoratívnu až desivú príchuť. Kedy inkvizícia (a s ňou spojená tortúra) vznikla? Je taká stará, ako azda samo ľudstvo. Na vstupných bránach do stredovekých miest bol do kameňa vyrytý nápis, ktorý hlásal hlavné poslanie mestského štátu (polis): Spupných krotiť a slabých chrániť. Zaiste ušľachtilé poslanie, lebo práve slabí potrebujú ochranu proti násiliu. Lenže ak má obec (štát) úspešne krotiť spupných a potláčať násilie na slabých, musí mať na to donucovacie prostriedky. Preto vzniklo úslovie, že štát je organizované násilie. Nevystihovalo by však lepšie poslanie štátu, keby sme povedali, že štát vznikol preto, aby bol inštrumentom proti násiliu? Potláčateľská funkcia štátu sa najvýraznejšie prejavuje vo výkone trestného súdnictva.
Je v súčasnosti potrebné pripomínať ohavné metódy dávnych i novších inkvizítorov? Rozhodne áno, lebo odhalenie zla minulého, môže predchádzať zlu budúcemu
*-*

Sledujte nás na Facebooku