Vyhľadať

KRÍZA HORTHYOVSKÉHO FAŠIZMU POČAS SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA

Ladislav Olexa

Vydalo: Vydavateľstvo politickej literatúry, Bratislava, 1964

Stav:  dobrý, pečiatky v knihe

Jazyk:  slovenčina

Autor obálky:  Milan Spál

Vydanie:  1.

Výtlačkov:  1000

Strán:  141

ISBN:  75-007-64

Nedostupné

Krátky popis:

Práca Ladislava Olexu Vyvrcholenie politickej krízy horthyovského fašizmu počas Slovenského národného povstania sa zaoberá pôsobením Slovenského národného povstania na protifašistické hnutie v Maďarsku a najmä na politické dianie tej časti územia južného Slovenska, ktoré bolo okupované fašistickým Maďarskom až do jeho oslobodenia.
Zdôrazňuje morálno-politickú jednotu, spoluprácu a vzájomnú pomoc demokraticky zmýšľajúceho ľudu bez rozdielu národnosti z územia tzv. slovenského štátu a z okupovaných častí južného Slovenska.
Autor nám podáva pravdivý obraz maďarského fašizmu, ktorý, i keď svojou podstatou bol otvorenou diktatúrou špičiek veľkoburžoázie a statkárstva, nebol politicky jednoliaty. L. Olexa člení fašistické politické strany a zoskupenia horthyovského Maďarska na tri základné skupiny, ktoré sa líšili svojimi ekonomickými záujmami, svojou, i keď fašistickou, ale v rámci fašizmu rôznorodou politickou koncepciou vo vnútornej i zahraničnej politike. Autor v práci načrtáva celú zložitosť procesu formovania ozbrojeného protifašistického boja na čele s komunistami na okupovanom území, ktorý nenadobudol taký všeľudový charakter ako na Slovensku, ale porovnaní s vnútorným Maďarskom, v neposlednej miere pod bezprostrednejším vplyvom partizánskeho hnutia a samého Slovenského národného povstania, predsa zaznamenal väčší rozmach.
Problematika, ktorú rieši vo svojej práci L. Olexa, naväzuje na prácu V. Viplera, Príspevok k dejinám okupovaného územia juhovýchodného Slovenska, ktorá je uverejnená našom predchádzajúcom sborníku.
*-*

Sledujte nás na Facebooku