OBJAVENIE TRÓJE

Vojtech Zamarovský

Vydalo: Mladé letá, Bratislava, 1976

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Ilustrácie:  Otakar Pok

Autor obálky:  Lumír Ševčík

Vydanie:  3.

Výtlačkov:  15000

Strán:  404

3,50 

Dostupné

Krátky popis:

Táto kniha Vojtecha Zamarovského nás vedie do jedného z najslávnejších miest starovekého sveta - do Homérovej Tróje. Prichádzame pred trójske hradby okolo roku 1250 pred naším letopočtom, keď už deväť rokov vzdorujú útokom spojených armád gréckych kráľov. Stretávame sa tu s nesmrteľnými hrdinami: s veľkým Achilleom a udatným Hektorom, s krásnou Helenou z Argu i záletným Paridom z Tróje, so šľachetným Patroklom a starým kráľom Nestorom, i s ostatnými, ktorí bojujú na život a na smrť v neľútostnej vojne a s neskrotnou vášňou. Stávame sa svedkami záhuby mesta, ktoré nezlomené zbraňou podlieha vojnovej ľsti, vraciame sa s víťazným Agamemnonom na mykénsky hrad, kde ho čaká zrada a smrť, blúdime s Odysseom po ďalekých moriach... A pritom stále čítame dielo najväčšieho básnika všetkých čias a národov - Homéra.
Ale táto kniha nehovorí len o zániku Tróje. Hovorí aj o jej objavení na cintoríne vekov; o živote a diele Heinricha Schliemanna, ktorý si ako sedemročný chlapec zaumienil, že nájde jej trosky, a ako dospelý muž na údiv celého sveta uskutočnil svoj sen... A ešte viac než jeho dobrodružný život nás zaujmú fantastické objavy, ktorými vyniesol zo samého dna dejín poklady trójskych a mykénskych kráľov a s nimi doklady prastarej kultúry, o ktorej existencii nemalo ľudstvo potuchy.
S nemenším napätím budeme sledovať ďalších bádateľov, ktorí sa vypravili do sveta Homérových básní a dokázali neuveriteľné: odkryli Nestorov palác na Pyle, našli trosky Odysseovho hradu, vykopali Mínóov labyrint na Kréte, rozlúštili písmo, ktorým písali Gréci pol tisícročia pred Homérom... Rovnako nás zaujme i prehľad súčasných otázok okolo Homéra a Tróje, na ktoré dáva autor odpoveď v záverečnej časti knihy.
Kniha je doplnená výberom ilustrácií z antických prameňov, množstvom mapiek, dokumentárnymi fotografiami z vykopávok nemeckých, anglických a amerických archeológov, ako aj z autorových ciest po stopách Homérových hrdinov. Pripojený je zoznam hlavných postáv starogréckych mýtov, ktoré dodnes žijú v povedomí ľudstva. Čitatelia, ktorí si obľúbili Zamarovského vecný a svieži štýl, rychlý a dramatický spád rozprávania a každé tvrdenie podložené bezpečnými faktami, si prídu pri tejto knihe rovnako na svoje ako pri ceste Za siedmimi divmi sveta, Za tajomstvom ríše Chetitov alebo pri jeho nedávnej knihe Na počiatku bol Sumer.
Zamarovského Objavenie Tróje vychádza teraz v druhom slovenskom vydaní. Doteraz bola táto kniha preložená do nemčiny, maďarčiny, srbochorvátčiny a pripravuje sa jej preklad do francúzštiny a ruštiny; v českom vydaní dosiahla náklad vyše 100 000 výtlačkov. Roku 1962 bola odmenená cenou Fraňa Kráľa. (záložka knihy)

Sledujte nás na Facebooku