SPOVEĎ ODVLEČENÉHO

Krížová cesta gulagom

Alica Hovancová

Vydalo: Vydavateľstvo Michala Vaška, 2002

Stav:  veľmi dobrý

Jazyk:  slovenčina

Autor obálky:  Alexander Jiroušek

Vydanie:  1.

Strán:  128

ISBN:  80-7165-350-0

6,90 

Dostupné

Krátky popis:

SPOVEĎ ODVLEČENÉHO približuje čitateľovi otrasné, ale pravdivé svedectvo o živote násilne odvlečeného človeka. Dramatické obdobie dvoch svetových vojen, vzostup aj pád komunizmu, vysoké kvality ľudského umu ale i poklesky a najnižšie vášne ľudského hyenizmu... Práve takáto realistická scéna dotvára atmosféru beletricko-faktografického dielka, zachytávajúceho osud nespravodlivo odsúdeného človeka v polovici minulého storočia. Autorka, na základe spomienok svojho otca. rozpráva o neznesiteľných zážitkoch nevinných a odvlečených občanov, ktorí sa v priebehu niekoľkých okamihov ocitli v krutých okovách NKVD. Rozprávanie o živote Gulagu na Donbase v ZSSR, kde hrdina knihy strávil tridsaťtri mesiacov, je ďalšou malou črepinkou v celkovom obraze pravdy o našich osloboditeľoch. Dielko neuberá zásluhu na oslobodení, ale ani si nezatvára oči pred krutosťami, ktoré boli páchané na nevinných.

Napokon, kniha poskytuje ešte jeden rozmer: hlavná postava príbehu zažíva v neľudských podmienkach vlastný očistec, objavuje sám seba a napokon Boha. Vierou v neho a s ním prekonáva „neprekonateľné”, duševne dozrieva a vracia sa domov. Po celý čas internovania a aj po návrate nachádza silu v slabosti, vo viere a v odpustení.

Pamäť národa je poklad nevyčísliteľnej hodnoty. Povinnosťou každého človeka je prispieť vlastným vkladom do jej bohatej, pestrej mozaiky. Ak má čo povedať a je na to dôvod, je na to viac možností: napríklad aj táto kniha...

Kto nemá záujem o minulosť svojich predkov a neváži si ich o podstaté sa ochudobňuje sám, pretože niečo zásadné mu k človečenstvu chýba.

Sledujte nás na Facebooku