Zľava!

SVÄTOSTI TEMNÔT

Miroslav Dolejší

Vydalo: Vydavateľstvo Robotníckych novín, Košice

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Vydanie:  1.

Výtlačkov:  20000

Strán:  96

3,50 

Dostupné

Krátky popis:

AUTOR O SEBE - narodil som sa v roku 1931. Na detstvo každý rád spomína. Ja som však rýchle dospel. Nikdy som nebol členom žiadnej politickej strany. V roku 1950 som musel odísť z priemyselnej školy v Kladne, kde som študoval. Vyhodili ma za to, že v klubovni ČSM som vyvesil britskú vlajku.

Po vylúčení zo školy a zákaze ďalšieho štúdia som sa ocitol v tábore nútených prác v bani Gottwald. O rok neskôr ma zatvorili. Štátna bezpečnosť ma 15 mesiacov vytrvale vypočúvala. Odsúdili ma. Mojím domovom sa stalo väzenie. Prešiel som ôsmimi väznicami, medzi ktorými boli, samozrejme, aj lágre pri uránových baniach.

V roku 1960 som po amnestii opustil väznicu.

V šesťdesiatych rokoch som takmer celé desaťročie pracoval ako technik.

V roku 1969 ma vyhodili zo zamestnania, pretože som bol členom K-231. Zrejme som sa ako technik osvedčil a medzitým som už začal aj písať.

V sedemdesiatych rokoch ma požiadali, aby som napísal sériu článkov o počítačových systémoch, o ktorých sme v tomto štáte vtedy vedeli velmi málo. Napísal som.

Hneď potom, v roku 1976, ma obvinili zo špionáže a zatvorili. Žiadnu špionáž mi nedokázali. I napriek tomu odznel v záverečný deň pojednávania so mnou rozsudok: Jedenásť rokov nepodmienečného trestu odňatia slobody v tretej nápravno-výchovnej skupine.

Vo väznici som začal chorľavieť, lekári mali podozrenie, že som ochorel na rakovinu kože. Vraveli, že čoskoro zomriem.

Prepustili ma v roku 1985, pred uplynutím uloženého trestu.

Som členom Konfederácie politických väzňov. V komunistických väzniciach a táboroch som strávil 18 rokov svojho života. Nič však nemôže zmeniť moje odhodlanie: Zostať celý život dôsledným odporcom akýchkoľvek foriem totalitných praktík.

Sledujte nás na Facebooku