BROAD PEAK 8047 M

Moje horolezecké výstupy s Hermannom Buhlom

Marcus Schmuck

Vydalo: Šport, Bratislava, 1966

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Štefan Kýška

Autor obálky:  Pert Fojtik

Vydanie:  1.

Výtlačkov:  8000

Strán:  240

ISBN:  77-024-66

15,00 

Dostupné

Krátky popis:

Odveká ľudská túžba preniknúť do neznáma, objavovať nové svety, objasňovať nepoznané napísala už nejednu vzrušujúcu kapitolu v dejinách ľudstva. Ved koľkými odvážnymi činmi i veľkými ľudskými tragédiami je vydláždená cesta na najvyššie vrcholy sveta, „osemtisícovky“! Tento zápas priniesol veľa víťazstiev, no vyžiadal si aj mnoho ľudských obetí.
A o útoku na jednu z posledných nedobytých bášt Karakoramu, na Broad Peak (8047 m), píše známy rakúsky alpinista Marcus Schmuck, vedúci rakúskej expedície do Karakoramu r. 1957.
Táto expedícia sa v mnohom líšila od všetkých predchádzajúcich výprav do týchto oblastí. Podnikli ju štyria vynikajúci, ostrieľaní alpinisti, medzi nimi aj Hermann Buhl, ktorého sólový výstup na Nanga Parbat sa medzitým stal už legendárnym. Skupina pracovala s veľmi skromnými prostriedkami a podala neslýchaný výkon: keď nosiči odmietli pokračovať v ceste ľadovcom, členovia expedície si sami dopravili náklady do základného tábora a tak isto si bez pomoci vysokohorských nosičov vybudovali výškové tábory. Toto úžasné vypätie síl bolo korunované jedinečným úspechom: 9. júna 1957 stáli všetci členovia expedície na vrchole Broad Peaku.
Po splnení hlavnej úlohy obrátila sa pozornosť horolezcov na okolité sedemtisícovky. Hermann Buhl sa so svojím partnerom vybral na prekrásnu Čogolisu. Nedaleko vrcholu sa pod ním odlomil prevej a Buhl sa zrútil. Našiel hrob na ľadovci na severnom úpätí Čogolisy, uprostred scenérie, aká nemá vo svete hôr páru.
Schmuckova kniha je pravdivé, pútavé čítanie o ušľachtilom dobrodružstve moderného človeka. Upúta každého obdivovateľa veľhorskej prírody a aj tých, čo vedia s mladým srdcom sledovať hrdú cestu človeka k výšinám.

Sledujte nás na Facebooku