OD SNOV K OBJAVOM

Ako sa stať vedcom

From Dream to Discovery

Hans Selye

Vydalo: Obzor, Bratislava, 1967

Stav:  dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Jozef Balan

Autor obálky:  Naďa Rapensbergerová-Jankovičová

Vydanie:  1.

Edícia:  Veda a súčasnosť

Výtlačkov:  2000

Strán:  508

ISBN:  65-011-67

2,90 

Nedostupné

Krátky popis:

V predslove svojej knihy autor píše: „Táto kniha chce načtrnúť niektoré problémy vedy a chce na to použiť portrét vedca — portrét jediného vedca, ktorého naozaj dobre poznám. Pokúsil som sa urobiť bezohľadnú pitvu vlastnej mysle: čo najobjektívnejšie som chcel opísať všetky jej vlastnosti a nehľadel som na to, či sa mi tieto vlastnosti páčia alebo nie. “

Táto „pitva“ priniesla fascinujúce výsledky: vznikla kniha spomienok, skúseností a životných názorov slávneho biológa, kniha, ktorá zavedie čitateľa do sveta vedy.

Kniha Od snov k objavom je živý, k tvorivému mysleniu podnecujúci dokument, ktorý dá veľa každému, koho veda zaujíma, všetkým, ktorí sa chcú vedcami stať, i tým, ktorí už vedcami sú alebo si to o sebe aspoň myslia.

V dnešnej dobe základného výskumu — ako dr. Selye nazýva dvadsiate storočie — sa o metódy vedeckej práce a o myslenie vedcov nezaujímajú len mladí ľudia, ktorí si za svoje povolanie chcú zvoliť vedeckú kariéru, ale aj ich rodičia, učitelia a široká verejnosť.

Jednoduchá, hovorová reč knihy Od snov k objavom, veľa zábavných príhod zo života vedcov, ako aj mnohé citáty význačných mysliteľov pomáhajú čitateľovi nazrieť do zákulisia „vedeckej kuchyne“ a za oponu tvorivého myslenia.

Kniha dr. Selyeho rozhodne nie je písaná len pre biológov a pre tých, čo sa zaujímajú o lekársky výskum: je to kniha určená pre každého, koho zaujíma pokrok a metódy modernej vedy a ľudské problémy, s ktorými sa musí vyrovnať vedecký pracovník dvadsiateho storočia.

Na základe skúseností „jediného vedca, ktorého autor naozaj dobre pozná“, sa dr. Selye snaží objasniť čitateľom, ktorí chcú pracovať vo výskume, aj týchto šesť dôležitých otázok:

Prečo si zvoliť povolanie výskumníka?

Kto by sa mal zaoberať výskumom?

Čo je dobrá téma?

Kedy treba určitý problém skúmať?

Kde by mal človek pracovať?

Ako robiť výskumnú prácu?

Sledujte nás na Facebooku