12,00 €
Dostupné
Krátky popis:
Milan Rúfus (1928),
už vyše polstoročia aktivne tvoriaci básnik, teší sa mimoriadnej obľube a vážnosti slovenskej kultúrnej verejnosti. Jeho básne sa stretávajú so živým ohlasom doma i vo svete. Rúfus, najprofilovanejší slovenský básnik, je legitímny dedič veľkej tradície slovenskej, európskej i svetovej poézie. Počnúc zbierkou Až dozrieme (1956) po najnovšiu Po čom to chodíme (2001) zaujíma záväzné stanoviská k situácii človeka a ľudstva, stelesňuje typ básnického barda", hoci sa nikdy neuchyľuje ku gestikulácii verejného tribúna. Je to skôr lyrik spievajúci subtílne kantilény o ľudskom údele. Jeho spev nás priťahuje veľkou krásou, múdrosťou a ľudskou pravdou.
Vladimír Kompánek (1927) je reprezentant slovenského súčasného umenia, ktoré presvedčivo ukázalo, že niet rozporu medzi európskym a slovenským, moderným a tradičným, lokálnym a univerzálnym posvätením krásy, ak ide o umenie autentické, vyrastajúce zo živnej pôdy ľudského bytia, domova a sveta. Dokázal, že zakorenenosť a autonómnosť, viazanosť, sloboda sa nevylučujú, ale podmieňujú: vie ťažiť z výtvarnej pamäti slovenského národa i z estetickej skúsenosti ľudstva. Kompánek začínal ako sochár, zostal verný tvarovaniu hmoty, osobitne drevu "nášmu rodovému pergamenu" (Rúfus). Sochár Kompánek lúšti jeho „drsné písmo". Od maľovaných sốch má len krôčik k maľbe, takto evokoval magický vesmír slovenskej reálnej a imaginárnej krajiny, archaickej a urbánnej mytológie nevšednej krásy.
PO ČOM TO CHODÍME
Na začiatku boli obrázky maliara a sochára Kompánka, potom prišli básne Milana Rúfusa a vznikla jedinečná kniha, spojené dielo. Vzniklo netradične, výtvarník tu neilustruje báseň, ale básník odpovedá na výzvy obrazov, dáva im krídla a hĺbku. Vzťah slova a obrazu patrí k určujúcim napätiam ľudskej reči, životného sveta nás ľudí, ľudskej kultúry. Renomovaný slovenský básnik Milan Rúfus, ktorého tvorba sa vyznačuje jedinečnou obraznosťou a je známy aj pestovaním živého kontaktu s výtvarným umením, v najnovšej knižke básní Po čom to chodíme, ktoré vznikli na základe inšpirácie obrazov Vladimíra Kompánka, mága slovenského umenia, presvedčivo ukazuje duchovnú moc spojenia slova a obrazu, liečivú moc krásy zmyslov a ducha. Spoločné dielo výnimočného výtvarníka a básnika, ktorých spája láska k Slovensku, k hodnotám jeho ludskosti a kultúry, ponúka unikátne evokácie obrazov slovenskej krajiny, prejavov krásnej duše jej človeka, reflexie skúseností naukladaných v hĺbkach pamäti. Exkluzívne dielo ponúka nekaždodenné zážitky, aké môže vyvolať iba autentické umenie obrazu a slova, fascinácia súhry ich pôsobenia.
*-*
Všetky práva vyhradené © 2020 | Designed by VERTECO