OSEMSTO MÍĽ PO AMAZONE

La Jangada - Huit cents lieus sur l´Amazone

Jules Verne

Vydalo: Mladé letá, Bratislava, 1995

Stav:  veľmi dobrý

Jazyk:  slovenčina

Preklad:  Dominik Jarábek

Autor obálky:  Svetozár Mydlo

Vydanie:  5.

Edícia:  Knihy J. Verna - Neobyčajné cesty

Strán:  264

ISBN:  80-06-00639-3

3,00 

Dostupné

Krátky popis:

Joam Garral bol farmár na iqitotskej fazende (farme). Mal ženu Yaquitu a deti Manoela a Minhu. Nikdy z fazendy nevychádzal. Manoel mal priateľa Benita ktorý sa zasnúbil z farmárovou dcérou Minhou. Ale Benitova mama bola už stará a tak nemohla docestovať na iqitoskú fazendu, preto sa rozhodli že sa vydajú na svadbu do Beléma. Jedného dňa išli Manoel, Minha, Benito a Minhiná slúžka Lina na prechádzku keď Lina povedala nech sledujú lianu. Na konci liany našli obesenca.
Benito ktorý bol armádny lekár mu dal prvú pomoc. Ten ktorého našli sa volal Fragoso a bol to kaderník. Od vtedy býval s nimi na fazende. Keď sa dostavala veľká loď ktorej odborný názov bol Jangada tak sa vydali na dlhú 800 míľ vzdialenú plavbu po Amazone do Beléma. Cesta nebola zaujímavá do vtedy kým nezobrali na palubu svojho krajana Torresa. Nikto o ňom nič nevedel a z nikým sa nerozprával. Upodozrielali ho z toho že chce zabiť Joama Garrala (Dacostu). Dobrodružstvo sa začalo keď na Jangadu došli kajmani (juhoamerické krokodílí). Vtedy zachranil život Joamovi Garralovi (Dacostovi) Torres keď zabil kajmana sekerou ako sa rútil na farmára.
Vtedy povedal že farmárov život je pre neho veľmi cenný. Od vtedy už nikto nepodozrieval Torresa. Torres večer rozprával príbeh o Tijuckom zločine v ktorom ukradli štátne diamanty a pozabíjali stráž. Obvinení bol Joam Dacosta ktorý jediný prežil s tých čo poznali dátum cesty. Ale tomuto úradník sa krátko pred popravou podarilo újsť. Neskôr sa Torres stretol s farmárom sám. Vtedy mu povedal ,že vie o tom ,že jeho pravé meno je Joam Dacosta (do vtedy to nikto nevedel ani s jeho rodiny) a vie ,že nespáchal Tijúcky zločin. A povedal mu že má písomný dôkaz o jeho nevine ktorý napísal sám páchateľ zločinu. Ale dá mu ho len vtedy keď mu dá za ženu svoju dcéru Minhu. On dal vtedy vyhodiť Torresa z paluby.
Neskôr ho zatkli a dali pred súd. Neskôr získali listinu od Torresa ktorého zabil Manoel. Ten bol napísaný tajným písmom ktoré nevedel sudca rozlúštiť. Neskôr Fragoso zistil meno páchateľa Tijúckeho zločinu. A vďaka tomu menu sa sudcovi podarilo zistiť šifru od listiny. A keď už viedli farmára na šibenicu vybehol sudca a zakričal že je neviny. Tak sa skončilo trápenie Joama Dacostu a jeho rodiny. Vidali sa na druhú polovicu cesty a keď prišli do Beléma boli oslavovaný ako hrdinovia. Konali sa dve svadby na ktoré sa prišlo pozrieť celé mest Manoel s Minhou a Fragoso s Linou.

Sledujte nás na Facebooku